iOS 16 bez tajemnic

iOS Jakub Nowak
iOS 16 update

W minionych miesiącach gigant z Cupertino zaprezentował wiele nowości. Podczas tegorocznych konferencji światło dzienne ujrzały takie urządzenia jak iPhone 14 Pro czy też MacBooki z procesorem M2. Sporo uwagi skradły premiery AirPods Pro 2 oraz Apple Watch. Warto jednak pamiętać, że o sile sprzętu stanowi również niezawodne oprogramowanie. W związku z tym każda okrągła aktualizacja systemu urasta do rangi ważnego wydarzenia.

iOS 16 budził zainteresowanie użytkowników jeszcze na długo przed oficjalną premierą. W lipcu niektórzy zyskali możliwość przetestowania wersji beta. Od tamtej pory ukazało się wiele materiałów ukazujących zmiany wprowadzone w nowej, choć jeszcze niedoskonałej odsłonie systemu operacyjnego. Ostatecznie aktualizacja stała się dostępna dla wszystkich 12 września, czyli kilka dni po zaprezentowaniu najświeższej generacji iPhone’ów. Pełen potencjał iOS 16 jest już do Twojej dyspozycji. Dowiedz się jak skorzystać z tych możliwości.

Jak zainstalować iOS 16?

Z założenia warto zaktualizować system, gdy tylko pojawia się taka opcja. Uzyskanie dostępu do nowych funkcji stanowi tylko jedną z zalet takiego podejścia. Warto wspomnieć, że każde uaktualnienie wpływa też na usprawnienie narzędzi ochronnych. Dzięki temu zwiększasz swoje bezpieczeństwo podczas korzystania z urządzenia.

Jeżeli chcesz zainstalować nową wersję systemu, postępuj wedle poniższej instrukcji:

  1. Otwórz Ustawienia.
  2. Przejdź do sekcji Ogólne.
  3. Wybierz Uaktualnienia.
  4. Stuknij nazwę aktualizacji znajdującą się na dole.

Pamiętaj, by pamięć wewnętrzna nie była w całości zajęta, gdy przystępujesz do uaktualnienia. Podczas wgrywania świeżej wersji systemu pojawią się nowe pliki, które będą potrzebowały trochę przestrzeni. Poza tym producent rekomenduje korzystanie z internetu przez Wi-Fi i podłączenie urządzenia do ładowania na czas instalowania aktualizacji.

Co nowego w iOS 16?

Zmiany pojawiły się w kilku obszarach. Niektóre z nich mają charakter estetyczny. Nie brakuje jednak nowych funkcji oraz odświeżenia dobrze znanych rozwiązań. Sprawdź czego spodziewać się po aktualizacji.

Nowe oblicze ekranu blokady

Fundamentalne modyfikacje są trudne do przeoczenia, ponieważ wiele z nich dotyczy zablokowanego ekranu. W związku z tym możesz je spostrzec już na pierwszy rzut oka po zainstalowaniu uaktualnienia. Od tej pory masz do dyspozycji szereg opcji pozwalających na personalizację ekranu blokady. Wśród dostępnych możliwości jest zmiana stylu, wielkości oraz koloru czcionki. Jesteś w stanie też decydować o usytuowaniu poszczególnych elementów.

Ciekawym rozwiązaniem jest wprowadzenie układu warstwowego. Tym samym część tapety może zostać wyeksponowana na pierwszym planie, aby zasłonić część godziny bądź daty. W ten sposób uzyskasz widowiskowy efekt głębi. Poza tym masz możliwość przygotowania kilku wersji ekranu startowego, które będą zmieniać się w zależności od okoliczności.

W opisywanej aktualizacji niebagatelną rolę odgrywają widżety. Dzięki temu jesteś w stanie wyeksponować jeszcze więcej przydatnych informacji już na ekranie blokady. W rezultacie wystarczy wybudzić urządzenie, aby zasięgnąć informacji na dany temat. Poszczególne moduły są aktualizowane w czasie rzeczywistym. Dzięki temu możesz chociażby monitorować wynik trwającego meczu bez konieczności odblokowania smartfona. Odświeżony został też wygląd powiadomień. Obecnie gromadzą się one na liście w dolnej części ekranu.

Safari w trybie pracy grupowej

Domyślna przeglądarka internetowa pozwala na utworzenie zestawu kart, które mogą być współdzielone z innymi osobami. Dzięki temu jesteś w stanie usprawnić komunikację z bliskimi bądź współpracownikami. Warto też dodać, że do każdej grupy kart może zostać przypisana oddzielna strona główna.

Wycinanie ze zdjęć i filmów

Gdy oglądasz uprzednio nagrany film, smartfon wykryje tekst znajdujący się na ujęciach. Wówczas wystarczy wcisnąć pauzę, aby pobrać treść i korzystać z niej w innych aplikacjach. Poza tym możesz łatwo oddzielić główny obiekt od tła na wykonanych zdjęciach. Przytrzymaj palec na wybranym elemencie w celu skopiowania go niezależnie od pozostałej części fotografii.

Usprawnienia w trybie skupienia

Tryby skupienia zostały ściśle zsynchronizowane ze spersonalizowanym ekranem blokady. Dzięki temu jesteś w stanie tworzyć wiele wersji spójnych konfiguracji dostosowanych do Twoich potrzeb. W ten sposób wybrany tryb skupienia zostaje przypisany do konkretnego wariantu ekranu blokady. Co więcej, utworzone rozwiązania mogą posłużyć do utworzenia harmonogramu. To sprawi, że określony tryb zostanie uruchomiony o wyznaczonej porze.

Większa kontrola nad wiadomościami

„Mądry Polak po szkodzie” – głosi popularne przysłowie. W przypadku iOS 16 możesz wycofać się z niektórych pochopnych decyzji. Jeżeli dostrzeżesz pomyłkę w wiadomości, która została właśnie wysłana, nie musisz już pluć sobie w brodę. W ciągu 15 minut jesteś w stanie wprowadzić zmiany w treści. Pamiętaj jednak, że odbiorca ma dostęp do historii edycji. Poza tym przez 2 minuty od wysłania możesz anulować wiadomość. Po usunięciu będzie ona przez 30 dni przechowywana w archiwum, więc w razie potrzeby możesz do niej wrócić.

Stan naładowania baterii

Wcześniej użytkownicy musieli odblokować telefon i otworzyć centrum sterowania, aby sprawdzić aktualny poziom energii w ogniwie ujęty procentowo. Na ekranie blokady wyświetlała się jedynie ikona ze stopniowo ubywającą pojemnością. Na tej podstawie można było jedynie oszacować ile procent jeszcze pozostało. Jeżeli odpowiada Ci takie rozwiązanie, nic nie stoi na przeszkodzie, by przy nim pozostać. Do dyspozycji masz jednak alternatywę w postaci procentowego statusu, który jest widoczny nawet przy zablokowanym ekranie. W celu aktywowania tej opcji wystarczy zajrzeć do sekcji bateria w ustawieniach. Tam należy aktywować funkcję procent baterii.

Face ID w układzie horyzontalnym

Jeszcze do niedawna moduł rozpoznawania twarzy działał tylko, gdy użytkownik trzymał telefon w pozycji pionowej. Wraz z opisywaną aktualizacją twórcy dodali możliwość odblokowania smartfona trzymanego w poziomie. Niestety taka opcja działa tylko w iPhone’ach z serii 13 oraz 14.

Powyższe przykłady stanowią zbiór najistotniejszych zmian z naszego punktu widzenia. Lista modyfikacji jest znacznie dłuższa. Wszystkie nowości możesz podejrzeć na oficjalnej stronie Apple.

Czy iOS 16 będzie na moim iPhone?

Dotychczasowe praktyki pokazują, że Apple wspiera swoje smartfony przez 5-8 lat. W tym czasie użytkownicy mają dostęp do najświeższych aktualizacji. Po zakończeniu tego okresu urządzenie zostaje sklasyfikowane jako przestarzałe. Wówczas pozostaje jedynie możliwość korzystania z nieaktualnej wersji oprogramowania.

Jeżeli Twój model iPhone’a został uwzględniony na liście wspieranych urządzeń, jesteś w stanie pobrać i zainstalować iOS 16. W tym uprzywilejowanym gronie znajdują się następujące smartfony:

  • iPhone 14,
  • iPhone 14 Plus,
  • iPhone 14 Pro,
  • iPhone 14 Pro Max,
  • iPhone 13,
  • iPhone 13 mini,
  • iPhone 13 Pro,
  • iPhone 13 Pro Max,
  • iPhone 12,
  • iPhone 12 mini,
  • iPhone 12 Pro,
  • iPhone 12 Pro Max,
  • iPhone 11,
  • iPhone 11 Pro,
  • iPhone 11 Pro Max,
  • iPhone XS,
  • iPhone XS Max,
  • iPhone XR,
  • iPhone X,
  • iPhone 8,
  • iPhone 8 Plus,
  • iPhone SE (model z 2020 roku).

Nawiasem mówiąc, najstarsze modele wymienione na powyższej liście już w 2023 roku mogą utracić wsparcie producenta. Jeżeli jesteś posiadaczem takiego urządzenia, warto rozważyć zakup nowszego smartfona.

Zarzuty użytkowników wobec iOS 16

W przeszłości autorskie oprogramowanie firmy Apple stanowiło synonim niezawodności. Ostatnimi czasy twórcom raz po raz zdarzają się potknięcia przy wypuszczaniu kolejnych wersji systemu. Nietrudno znaleźć doniesienia o uchybieniach w funkcjonowaniu poszczególnych funkcji. Coraz częściej nie są to tylko odosobnione przypadki, a powszechnie występujące usterki.

Tytułowa aktualizacja bywa określana mianem najgorszej wersji systemu, która kiedykolwiek wyszła spod ręki Apple. Ten niechlubny tytuł stanowi konsekwencję błędów zgłaszanych przez użytkowników oraz ekspertów specjalizujących się w technologii mobilnej. Jednym z najczęściej występujących problemów jest zacinająca się klawiatura. Podczas pisania możesz doświadczyć krótkich przerw w pojawianiu się kolejnych znaków w oknie tekstowym. Po chwili cała fraza wyświetli się z opóźnieniem i wszystko wróci do normy.

Posiadacze „jabłek” skarżyli się również na nadmierne zużycie baterii oraz nienaturalne wyciszanie dźwięku podczas rozmów w trybie głośnomówiącym. Na szczęście twórcy nie pozostają niewrażliwi na krytykę i starają się czym prędzej załatać dziury w środowisku systemowym. Do dyspozycji użytkowników zostały już oddane pierwsze poprawki do aktualizacji.

Prześlij komentarz

Twoja ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Konsultant online