Blog
iClinica Path Blog Path iPhone Path iOS 13 – najważniejsze funkcje nowego systemu

iOS 13 – najważniejsze funkcje nowego systemu

Gigant z Cupertino podczas swojej corocznej konferencji dla deweloperów, czyli WWDC 2019 zaprezentował najnowszą odsłonę swojego systemu na iPhone’y – iOS 13. Co ciekawe – tylko na nie, gdyż iPad zyskał własny system operacyjny. Co nowego przynosi iOS 13 i z jakimi telefonami jest kompatybilny?

 

iOS 13

 

Zacznijmy od kompatybilności – iOS 13 współpracuje ze wszystkimi iPhone’ami od 6S w górę, czyli również z iPhonem SE! Oprócz tego działa on z najnowszym na rynku iPodem touch 7. generacji.
Apple ogłosiło i wydało wczoraj pierwszą betę deweloperską iOS 13. Poinformowali oni także zgromadzonych, że pierwsza publiczna beta swą premierę będzie miała w lipcu, a finalna wersja pojawi się na smartfonach jesienią, zapewne przy okazji premiery nowych iPhone’ów.

 

iOS 13 – nowości

 

Warto jednak przyjrzeć się nowością, które serwuje nam nowy system:

 

Dark mode

 

Fani czerni w końcu się doczekali i Apple przy okazji iOS 13 zaprojektowało tryb ciemny, który mocno zmienia wygląd systemu. Znudzeni jasną wersją na pewno docenią, jak sporo pod kątem wizualnym przy codziennym użytkowaniu zmienia dark mode. Został on zaprojektowany tak, aby każdy element pojawiający się na wyświetlaczu był jeszcze lepiej widoczny. Na pewno pomoże to osobom, którym męczył się wzrok podczas przeglądania zawartości, zwłaszcza w nieco ciemniejszych pomieszczeniach.

Można go szybko uruchomić z Centrum sterowania. Możemy go także wygodnie zaprogramować, by włączał się automatycznie po zachodzie słońca i zmieniał się w tryb jasny po wschodzie. Nowe tapety również zostały stworzone pod kątem trybu ciemnego.

 

Wydajność i szybkość działania

 

Zdaniem szacunków przedstawionych przez Apple, programy w iOS 13 otwierają się nawet dwa razy szybciej niż w iOS 12, a Face ID działa sprawniej o 30%.
Powstała także nowa metoda „pakowania” aplikacji do App Store. Dzięki temu programy będą ważyć nawet dwa razy mniej niż dotychczas. Oprócz tego, ich aktualizacje mogą być lżejsze nawet o 60%.

 

Sign in with Apple

 

W końcu pojawi się możliwość rejestrowania się w aplikacjach czy serwisach przy wykorzystaniu naszego Apple ID, które zastąpi w tym zakresie rejestracje przez Google czy Facebooka. Zniknie konieczność wypełniania formularzy oraz tworzenia dodatkowych haseł. Oprogramowanie to działać będzie na wszystkich sprzętach Apple, ale również na Windowsie oraz Androidzie.

Gdy dokonamy już rejestracji, wystarczy logować się przy wykorzystaniu Touch ID lub Face ID.

Za tą zmianą stoi przede wszystkim położenie nacisku na większą ochronę naszej prywatności – z naszych danych podamy wszak jedynie nasze imię, nazwisko oraz adres e-mail, który możemy dodatkowo zaszyfrować. Usługodawca nie będzie mógł śledzić naszych aktywności, których dokonujemy w serwisie.

Po stronie Apple będzie wymaganie wobec usługodawcy, aby Ci udostępnili rejestracje przy wykorzystaniu Apple ID, jeśli posiadają oni już taką opcję przy wsparciu Google lub Facebooka.

 

Regulacja głośności – nowy interfejs

 

W końcu, po aż dwunastu latach firma Apple zmieniła interfejs odpowiedzialny za regulację głośności!

Spore kwadratowe okienko, które pojawiało się w centralnej części ekranu zostanie zmienione przez o wiele mniej inwazyjny element graficzny, który pojawiać się będzie w lewej, górnej części wyświetlacza.

Regulator po pojawieniu się, szybko znika i zwija się do mniejszego paska. Możemy wówczas regulować dźwięk poprzez przesuwanie palcem po regulatorze. Działa to podobnie aktualnie w Centrum sterowania.

Audio sharing

 

Jest to nic innego, jak dzielenie się muzyką. Dzięki tej funkcji możemy słuchać utworu z jednego iPhone’a lub iPada na dwóch parach słuchawek AirPods lub PowerBeats Pro.
Ta funkcja dostępna jest dla:

 • iPhone’a 8 i nowsze modele,
 • iPad Pro 12,9 drugiej generacji i nowsze, iPad Pro 11, iPad Pro 10,5, iPad piątej generacji i nowsze, iPad Air 3, iPad mini 5
 • iPod touch siódmej generacji

 

Aparat – edycja fotografii i nagrań wideo

 

Pojawi się nowy, monochromatyczny efekt trybu porterotwego,

Regulacja poziomu natężenia każdego efektu w trybie oświetlenia portretowego – edycji będzie można dokonać bezpośrednio z poziomu Aparatu
Dzięki nowemu projektowi interfejsu edytowanie zdjęć będzie szybsze i łatwiejsze,

Więcej opcji przy edycji wideo – przycinanie, obracanie, możemy teraz użyć tych samych efektów oraz narzędzi co przy edycji zdjeć.

 

Odświeżona aplikacja Zdjęcia

 

Nowy projekt zakłada, by pokazywać tylko najważniejsze fotografie i najlepsze ujęcia – algorytm wybierał będzie takowe, a pozostałe, podobne fotografie schowa, by nie zabierały one potrzebnej przestrzeni w aplikacji.

Pojawią się również nowe sposoby na przeglądanie fotografii – np. wszystkie zdjęcia zrobione danego dnia w ostatnich latach.

 

Przypomnienia

 

Ta funkcja także została mocno odmieniona – aplikacja ma teraz pozwolić na szybsze i jeszcze sprawniejsze zarządzania przypomnieniami. Pojawią się cztery kategorie – dzisiaj, zaplanowane, oznaczone oraz wszystkie.

Oprócz samej daty, czy lokalizacji do każdego przypomnienia możemy dodać fotografie lub skany, np. dokumentów.

Siri będzie potrafiła także na towrzenie przypomnień z poziomu innych aplikacji.

 

Mapy

 

Ten program także zyskał nowe funkcje. Od teraz Mapy posiadają zdecydowanie więcej informacji niż do tej pory.

Pojawi się dodatkowo opcja Look Around, bliźniaczo podobna do Street View w mapach Google’a.

 

Pozostałe nowości w iOS 13

 

 • całkowicie odświeżone animoji i memoji,
 • nowe tapety,
 • QuickPath Typing – pisanie za pomocą przesuwania palca po klawiaturze bez odrywania go od ekranu,
 • Siri może odczytać wiadomość przychodzącą, gdy mamy podłączone AirPods,
 • Brak limitu wielkości aplikacji, którą możemy ściągnąć za pomocą łączności komórkowej,
 • Obsłużymy każdą funkcję iPhone’a za pomocą głosu,
 • Oddzielne konta iCloud dla potrzeb prywatnych i zawodowych,
 • Sugestie udostępniania,
 • Lepsza ochrona naszej geolokalizacji – aplikacja za każdym razem musi nas poprosić o dostęp do niej,
 • Wsparcie dla kart SD oraz pendrive’ów w aplikacji Pliki,
 • Wiele, wiele innych, pomniejszych zmian…

 


Podobne artykuły
Złącze ładowania
Uszkodzone złącze ładowania – regeneracja czy wymiana?
Współczesne smartfony rzadko wytrzymują dłużej niż jeden dzień po pełnym naładowaniu. W związku z tym podłączanie ładowarki stało się właściwie nieodłącznym elementem codziennej rutyny. W wyniku regularnej eksploatacji gniazdo stopniowo się zużywa. Poza tym wejście sprzyja gromadzeniu się zabrudzeń, które również mogą przyczynić się do wystąpienia problemów technicznych. Niemałą rolę odgrywają też przyzwyczajenia użytkowników. Wielu … Czytaj dalej Uszkodzone złącze ładowania – regeneracja czy wymiana?
Path
Ekrany OLED Apple
Ekrany OLED w urządzeniach iPhone
OLED, QLED, MiniLED, LCD – to wszystko rodzaje matrycy odpowiadającej za generowanie obrazu na ekranie. Choć na pierwszy rzut oka te terminy wydają się bardzo enigmatyczne, warto poświęcić im odrobinę więcej uwagi. Dzięki temu staniesz się bardziej świadomym klientem i będziesz w stanie ocenić potencjał sprzętu przy okazji kolejnych zakupów. W przypadku produktów Apple często … Czytaj dalej Ekrany OLED w urządzeniach iPhone
Path
iPhone kolekcjonerski
iPhone kolekcjonerski  – stare telefony Apple, które mogą być warte fortunę
Najpopularniejszym urządzeniem w ofercie Apple jest iPhone. Już od pierwszej generacji stanowi on symbol innowacji i niezawodności. Choć inauguracja serii miała miejsca w 2007 roku, czyli 17 lat temu, w branży technologicznej to jak cała wieczność. Nie ma też ani krzty przesady w stwierdzeniu, że przedstawienie tego modelu stanowiło przełomowe wydarzenie. Występ Steve’a Jobsa do … Czytaj dalej iPhone kolekcjonerski  – stare telefony Apple, które mogą być warte fortunę
Path

Dodaj komentarz

Twoja ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Konsultant online