iOS 12 – oficjalna premiera

Apple udostępniło oficjalną wersję iOS 12. Co nowego przynosi kolejny system?
Jakie urządzenia są wspierane przez iOS 12?
iPhone:
- iPhone 5s
- iPhone SE
- iPhone 6
- iPhone 6 Plus
- iPhone 7
- iPhone 7 Plus
- iPhone 8
- iPhone 8 Plus
- iPhone X
- iPhone Xr
- iPhone Xs
- iPhone Xs Max
iPad:
- iPad Air – pierwszej i drugiej generacji
- iPad – modele od 2017 roku – piąta i szósta generacja
- iPad Mini 2,3,4
- iPad Pro 9,7”
- iPad Pro 10,5”
- iPad Pro 12,9” – pierwsza i druga generacja
iPod Touch:
- iPod Touch szóstej generacji
Co niesie ze sobą aktualizacja?
Aktualizacje do iOS 12 instaluje się bezpośrednio z poziomu urządzenia. Należy wejść w Ustawienia telefonu -> Ogólne -> Uaktualnienia, a następnie Pobierz i instaluj. Sposobem drugim jest podłączenie urządzenia do komputera z zainstalowanym programem iTunes. Tam klikamy w ikonę telefonu i wybieramy Sprawdź uaktualnienia.
Nowości i poprawki w iOS 12
Wydajność:
Doszło do optymalizacji systemu, dzięki czemu możemy spodziewać się wzrostu jego szybkości i reaktywności. Poprawiła się wydajność starszych urządzeń, większość aplikacji uruchamia się dwa razy szybciej. Podobnie jest z włączaniem klawiatury oraz aparatu.
Aparat:
Poprawiony został tryb portretowy, który teraz lepiej radzi sobie z odróżnieniem tła i pierwszego planu. Łatwiej także będzie skanować kody QR, które pokazywać się będą w ramce.
Zdjęcia:
Karta Dla Ciebie ułatwia odkrywanie zdjęć w bibliotece, dzięki korzystaniu z usługi Polecane zdjęcia, czy Sugestie efektów. Podobnie działają sugestie udostępniania zdjęć osobom, które znajdują się na naszych zdjęciach. Ułatwione ma być także wyszukiwanie fotografii, importowanie plików z trybem podglądu oraz edycja zdjęć w formacie RAW.
Wiadomości:
Pojawiły się Memoji, czyli spersonalizowane Animoji. Doszły nowe Animoji, jak np. tygrys, koala, duch czy tyranozaur. Dostały one także nowe animacje czy efekty.
Powiadomienia:
Notyfikacje z jednej aplikacji będą grupowane, same powiadomienia można będzie konfigurować z poziomu zablokowanego ekranu. Dzięki opcji Dostarczaj po cichu powiadomienia są przesyłane bezpośrednio do Centrum powiadomień. Z powiadomieniami wiąże się także poprawiona funkcja Nie przeszkadzać, którą można ustawić po określonym czasie, w określonym miejscu czy w związku z jakimś wydarzeniem w kalendarzu.
Czas przed ekranem:
Ta nowa funkcja pokazuje czas spędzone przy urządzeniu oraz inne, bardziej szczegółowe informacje. Możemy sprawdzić, ile czasu spędzamy w konkretnych aplikacjach. Tutaj także wkracza kontrola rodzicielska, dzięki której rodzice mogą kontrolować, co ich dziecko robi, korzystając ze swojego iPhone’a, czy iPada.
Siri:
Siri także została udoskonalona. Wykonuje ona zdecydowanie szybciej zadania oraz skróty Siri pozwalają na korzystanie z niej w niektórych aplikacjach. Posiada ona teraz zdecydowanie większą wiedzę na różne tematy, można za jej pomocą włączyć lub wyłączyć latarkę. Również kilka wersji językowych doczekało się poprawek: angielski (irlandzki), angielski (RPA), norweski, duński, czy katoński.
Prywatność i ochrona:
Ochrona przed śledzeniem w Safari została udoskonalona. Przyciski w mediach społecznościowych nie będą mogły śledzić naszej nawigacji między witrynami. Lepsza kontrola i większe bezpieczeństwo haseł i wiele innych, mniejszych poprawek związanych z bezpieczeństwem.
Inne poprawki:
Oprócz tego usprawniono Rozszerzoną rzeczywistość i wprowadzono funkcję miarki. Lepiej działać będą Apple Music, Apple Books, czy chociażby Giełda.
Tutaj pełna lista poprawek i zmian.