Blog
iClinica Path Blog Path Macbook Path Głośna praca MacBook Air – jak zmniejszyć szum wentylatorów?

Głośna praca MacBook Air – jak zmniejszyć szum wentylatorów?

Głośna praca MacBook

MacBook Air ma wiele atutów. Bez wątpienia należą do nich kompaktowa konstrukcja, długi czas pracy na jednym ładowaniu oraz wysoka wydajność. O ile laptop zawsze pozostanie tak samo poręczny, o tyle walory związane z kondycją podzespołów mogą już ulec degradacji.

Sygnałem alarmowym jest głośna praca MacBook oraz podwyższona temperatura. Taka zadyszka świadczy o przeciążeniu komputera, które może przyspieszyć zużycie komponentów. Nie da się też ukryć, że hałaśliwe działanie stoi w sprzeczności z ideą przyświecającą stworzeniu tego eleganckiego urządzenia. Warto zatem zadbać o stan techniczny sprzętu. Zobacz z czego może wynikać szum wentylatorów i dowiedz się jak rozwiązać problem.

Przyczyny głośnej pracy wentylatorów w MacBooku Air

Budowa układu chłodzenia stanowi jedną z podstawowych różnic pomiędzy MacBookami z linii Air oraz Pro. Urządzenia z tej bardziej zaawansowanej serii zostały wyposażone w aktywny system. W praktyce pozwala to na utrzymanie umiarkowanej temperatury nawet podczas używania oprogramowania o wygórowanych wymaganiach sprzętowych.

Odsłony Air zostały skonstruowane w inny sposób. Na ich pokładzie znajduje się jedynie pasywny system chłodzenia dysponujący mniejszymi możliwościami. Z tego względu laptopy z tej serii są wrażliwsze na czynniki powodujące wzrost temperatury. Głośna praca MacBook Air może wynikać z następujących przyczyn:

 • uruchomienie zbyt obciążających aplikacji,
 • przetwarzanie nadmiernej ilości procesów, np. w wyniku otwarcia wielu kart w przeglądarce internetowej,
 • wysoka temperatura otoczenia,
 • zabrudzenia gromadzące się w otworach wentylacyjnych,
 • zablokowany przepływ powietrza,
 • działanie złośliwego oprogramowania.

Sprawdzenie i zarządzanie obciążeniem procesora

Gdy wentylatory zaczynają hałasować, przejrzyj ile zasobów pochłaniają uruchomione aplikacje. Najłatwiej zrobisz to w następujący sposób:

 1. Otwórz Finder.
 2. Przejdź do sekcji Aplikacje.
 3. Kliknij Narzędzia.
 4. Uruchom Monitor aktywności.
 5. Otwórz zakładkę CPU.

W tym miejscu znajdziesz listę aktywnych procesów. Już na pierwszy rzut oka zobaczysz, które aplikacje najbardziej obciążają komputer. Wybierz jedną albo kilka pozycji, a następnie je pozamykaj.

Głośna praca MacBook

Porady dotyczące czyszczenia – jak prawidłowo czyścić wentylatory?

Warto zacząć od wskazania czynności, których należy się wystrzegać. Przede wszystkim unikaj używania odkurzacza oraz sprężonego powietrza. Nie należy też dłubać wewnątrz otworów wentylacyjnych. Jeśli nie masz doświadczenia w czyszczeniu sprzętu Apple, możesz pogorszyć sytuację posługując się takimi metodami.

Możesz za to przetrzeć zabrudzone okolice przy pomocy szczoteczki z miękkim włosiem. Miej na uwadze, że szczoteczka do zębów nie nadaje się do tego zadania ze względu na zbyt twarde włókna. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie pędzelek do golenia albo delikatna szczotka do czyszczenia obuwia. Zachowaj również szczególną ostrożność podczas używania wilgotnej szmatki. Nawet odrobina wody trafiająca do wnętrza konstrukcji może spowodować awarię.

Optymalizacja ustawień systemowych dla lepszej wydajności

Absolutną podstawą profilaktyki jest regularne aktualizowanie systemu. Nowe wersje zawierają rozwiązania służące usprawnieniu optymalizacji. Poszczególne aplikacje również są na bieżąco dostosowywane do najświeższej odsłony macOS. Warto zatem być na czasie pod tym względem. Systematyczne instalowanie uaktualnień wpływa też korzystnie na Twoje bezpieczeństwo. Dysponujesz wówczas najnowszymi zabezpieczeniami przed działaniem złośliwego oprogramowania. Jeśli jednak dokucza Ci głośna praca MacBook, nie zaszkodzi wykonać skanowania przy pomocy programu antywirusowego.

Źródłem problemów może okazać się również oprogramowanie, które niepotrzebnie włącza się automatycznie wraz z komputerem. Wykonaj następujące kroki, aby uporządkować kwestię aplikacji startowych:

 1. Otwórz menu z logotypem Apple.
 2. Przejdź do sekcji Preferencje systemowe.
 3. Wybierz „Użytkownicy i grupy”.
 4. Otwórz zakładkę „Elementy logowania”.
 5. Pozbądź się niepotrzebnych pozycji.

Oprócz tego warto też zrobić porządek na dysku. Pozostaw tylko oprogramowanie i dane, po które sięgasz przynajmniej raz na jakiś czas. Całą resztę możesz spokojnie usunąć.

Głośna praca MacBook

Kiedy rozważyć profesjonalną pomoc serwisową?

Zanim zdecydujesz się na naprawę warto też pamiętać o kilku prozaicznych zasadach. Laptop powinien stać na twardej i płaskiej powierzchni. W ten sposób powietrze ma swobodny dostęp do otworów wentylacyjnych. Problemem może okazać się zatem korzystanie z komputera w łóżku, gdzie pościel zaburza cyrkulację. Oprócz tego należy też unikać używania laptopa w gorących miejscach. Możesz też wypróbować podkładkę chłodzącą.

Jeśli wszystkie powyższe rozwiązania nie rozwiązały problemu, pozostaje już tylko regeneracja układu chłodzenia MacBook Pro lub Air. Profesjonalne wsparcie znajdziesz w serwisie iClinica. Naprawa składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest diagnoza MacBook. Po zidentyfikowaniu problemu technik przystępuje do usunięcia defektu. Zabieg zostaje przeprowadzony przy pomocy nowoczesnych narzędzi zapewniających chirurgiczną precyzję. Przy okazji możesz też zamówić inne usługi takie jak wymiana matrycy MacBook albo wymiana baterii MacBook.

Miej też na uwadze, że oferta serwisu iClinica nie ogranicza się do likwidowania usterek w laptopach. Możesz zwrócić się do nas również, gdy potrzebna jest naprawa iPhone. Poznań, Warszawa, Wrocław i Kraków to miasta, w których mieszczą się lokale stacjonarne. Jeżeli jednak nie masz akurat po drodze, skorzystaj z realizacji w trybie wysyłkowym.


Podobne artykuły
PS Remote Play
PS Remote Play – gra zdalna PlayStation na komputerach Mac
W branży elektronicznej przekonanie, że komputery produkowane przez Apple nie za bardzo nadają się do grania. Amerykański producent próbuje stopniowo zmieniać ten punkt widzenia. Ostatnimi czasy Mac coraz częściej bywa przedstawiany jako sprzęt, który świetnie sprawdzi się nawet w najnowszych grach. Od 2016 roku użytkownicy mają też możliwość połączenia konsoli PlayStation i komputera z systemem … Czytaj dalej PS Remote Play – gra zdalna PlayStation na komputerach Mac
Path
Kalendarz świąt iPhone
Używanie kalendarza świąt na iPhonie, Macu i iPadzie
Elektroniczny kalendarz stanowi nieodłączny element niezbędnika ludzi zorganizowanych. Umiejętne zarządzanie czasem jednak nie tylko usprawnia wypełnianie swoich obowiązków, ale również umożliwia znalezienie więcej przestrzeni na życie prywatne. Okazuje się, że iPhone posiada natywną funkcję przypominającą o rozmaitych świętach. Dzięki temu będziesz w stanie zawczasu przygotować się do celebracji albo zaplanować dzień ustawowo wolny od pracy. … Czytaj dalej Używanie kalendarza świąt na iPhonie, Macu i iPadzie
Path
MacBook M3
Konferencja Apple „Scary Fast” za nami. Procesory M3 oficjalnie zaprezentowane
Wydawało się, że iPhone’y i zegarki zaprezentowane we wrześniu mogą domknąć tegoroczny kalendarz wydawniczy Apple. Okazało się jednak, że kalifornijski producent nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. W poniedziałek 30 października odbyła się konferencja okraszona tytułem „Scary Fast”. Przedstawione zostały procesory M3, M3 Pro oraz M3 Max. Większość dotychczasowych linii komputerów doczekała się kontynuacji. Przyszłość jednej … Czytaj dalej Konferencja Apple „Scary Fast” za nami. Procesory M3 oficjalnie zaprezentowane
Path

Dodaj komentarz

Twoja ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Konsultant online