Blog
iClinicaPath BlogPath ApplePath Dlaczego sprzęt Apple jest drogi?

Dlaczego sprzęt Apple jest drogi?

Do amerykańskiego producenta przylgnęło przynajmniej kilka łatek. Niektóre zostały wykreowane świadomie w toku działań marketingowych. Inne zostały utrwalone bardziej przez konsumentów, a czasem nawet krytyków. Za cechy charakterystyczne urządzeń Apple uchodzi między innymi wydajność, stylowy design, a także wygórowane ceny. O ile pierwsze dwie właściwości bez wątpienia należy odbierać pozytywnie, o tyle kwestia wysokich kosztów pozostawia już mieszane uczucia. W jaki sposób Apple dosłużyło się wizerunku drogiej marki?

8 powodów, dla których urządzenia Apple są drogie

Przekonanie o wygórowanych cenach „jabłek” zrodziło się z kilku czynników. Poznaj kluczowe kwestie, które ukształtowały politykę cenową i świadomość odbiorców.

Jakość premium

Do produkcji wielu urządzeń z portfolio Apple wykorzystywane jest aluminium bądź stal szlachetna. Metalowa konstrukcja doskonale komponuje się ze szklanymi elementami, które charakteryzują się jakością najwyższej próby. Nawet akcenty wykonane z tworzyw sztucznych wydają się bardzo solidne. Nie ma tutaj miejsca na nietrwały plastik, który jest podatny na uszkodzenia i wygląda tandetnie już na pierwszy rzut oka. Wszystkie urządzenia są sumiennie wykończone i trudno się do czegokolwiek przyczepić.

Jakość wykonania można badać nie tylko wzrokiem, ale również dotykiem. Podczas użytkowania sprzętu Apple masz poczucie, że obcujesz z produktami klasy premium. Połączenie płynności, intuicyjnego interfejsu i nienagannej funkcjonalności robi spore wrażenie. W takich okolicznościach nawet wykonywanie najprostszych czynności może sprawiać przyjemność.

Niezastąpiony system

Rozwiązania Apple są napędzane autorskim systemem operacyjnym. Komputery korzystają z MacOS, natomiast urządzenia mobilne działają w oparciu o iOS. Warto zwrócić uwagę jeszcze na watchOS i tvOS, które został stworzone z myślą odpowiednio o zegarkach oraz o telewizji. Znakiem rozpoznawczym wszystkich wymienionych rozwiązań jest nienaganna wydajność.

Oprogramowanie działa szybko i niezawodnie. Niezwykle rzadko dochodzi do wymuszonych przerw w pracy spowodowanych zacięciem się aplikacji. Na uwagę zasługuje również doskonała współpraca na linii software-hardware. Środowisko systemowe wykorzystuje pełen potencjał podzespołów. Dzięki temu można generować zadowalające osiągi nawet na kilkuletnim sprzęcie.

Niebagatelnym atutem systemów stworzonych przez Apple jest również bezpieczeństwo. Urządzenia nie potrzebują programu antywirusowego, aby dzielnie bronić się przed złośliwym oprogramowaniem. To zasługa hermetycznej struktury i wnikliwej weryfikacji programów dostarczanych przez innych producentów.

iPhone 13 Pro

Unikatowy status

Jeżeli cenisz sobie zalety MacOS bądź iOS, wszystkie drogi prowadzą w kierunku Apple. Wspomniane systemy operacyjne są dostępne jedynie na urządzeniach sygnowanych jabłkiem. To sprawia, że opisywany sprzęt jest jedyny w swoim rodzaju i nie sposób znaleźć wiernej alternatywy. Wprawdzie możesz zdecydować się na równie zaawansowane rozwiązania innych producentów, ale oprogramowanie będzie już mieć inną charakterystykę.

Spójna infrastruktura

Apple zdołało zbudować środowisko będące swoistym zbiorem naczyń połączonych. Jeżeli masz już iPhone’a i rozglądasz się za komputerem, świetnym wyborem będzie Mac. Jesteś w stanie zsynchronizować wszystkie urządzenia i tym samym skrócić czas wykonywania wielu czynności.

Marketing

U podstaw wizerunku wielu produktów klasy premium stoi nienaganna jakość wykonania. Obiektywne atuty stanowią jednak tylko część sukcesu firmy. Za resztę odpowiadają działania marketingowe. W tym zakresie udało się zbudować atrakcyjną narrację, która oddziałuje na wyobraźnię milionów odbiorców. Klienci nie kupują tylko urządzenia, ale również całą wizję, która stoi za marką.

Umiejętnie przeprowadzone kampanie promocyjne sprawiły, że urządzenia Apple stały się czymś więcej niż tylko urządzeniami elektronicznymi. Zdołały one wykroczyć poza ramy technologii i zająć silną pozycję w sferze lifestylowej. Obecnie sprzęt amerykańskiego producenta uchodzi za modny gadżet. Wystarczy zajrzeć do oferty domów mody, aby przekonać się, że wszelkie etui i futerały są projektowane głównie z myślą o sprzęcie Apple.

Warto też zwrócić uwagę na zainteresowanie budowane wokół konferencji organizowanych przez amerykańskiego producenta. Podczas tych wydarzeń prezentowane są premierowe produkty. Co ciekawe, odliczanie czasu do kolejnej edycji rusza jeszcze zanim zakończy się trwająca impreza. Już wtedy pojawiają się pierwsze plotki, spekulacje i oczekiwania dotyczące wydania, na które przyjdzie poczekać jeszcze cały rok.

Na korzyść „jabłek” przemawia też skondensowana oferta. Zazwyczaj podczas premiery przedstawiana jest cała nowa generacja w kilku wariantach. W związku z tym można uznać, że pojawia się jedno urządzenie w kilku wersjach, które w gruncie rzeczy bywają zbliżone do siebie. Taka klasyfikacja jest bardziej intuicyjna dla odbiorców. W dodatku organizowanie jednej dużej prezentacji sprzyja potęgowaniu napięcia i skupieniu uwagi odbiorców.

iPad Pro 2020

Długowieczność

Trwałość urządzeń Apple jest wyrażana na kilku płaszczyznach. Po pierwsze producent może zapewniać dostęp do aktualizacji nawet przez 6-7 lat po premierze danego modelu. Po drugie funkcjonalność sprzętu nie ulega znaczącemu pogorszeniu wraz z upływem czasu. Kilkuletnie smartfony i komputery nadal sprawnie przetwarzają procesy. Po trzecie urządzenia stosunkowo powoli tracą na wartości. Wedle statystyk w ciągu pierwszego roku po wydaniu koszt iPhone’a obniża się o 16,7%. W tym samym przedziale czasowym smartfon z Androidem potanieje o 33,6%.

Innowacyjność

Pionierska tożsamość Apple nieco przygasła w ostatnim czasie. Obecny cykl wydawniczy bardziej przypomina konsekwentną ewolucję aniżeli rewolucję. Niemniej amerykańska firma zanotowała na swoim koncie szereg decyzji, które wpłynęły na kierunek rozwoju całej branży. Poza tym Apple wciąż konsekwentnie wyznacza trendy. Konkurencyjne firmy chętnie czerpią inspirację z designu „jabłek”. Za przykład punktu zwrotnego może posłużyć też usunięcie złącza mini jack. Zmiana została zainicjowana przez Apple wraz z premierą iPhone’a 7. Niedługo później inni producenci zdecydowali się na ten sam krok.

Popyt na stabilnym poziomie

Apple może uchodzić za ekscentryczną firmę pośród rywali charakteryzujących się bardziej powściągliwym podejściem. Amerykańska firma nierzadko bywała krytykowana za swoje odważne decyzje, które nie przypadały do gustu klientom. Jednocześnie ceny sprzętu stopniowo stają się coraz wyższe. Wymienione czynniki nie były jednak w stanie trwale podważyć pozycji Apple. Firma nadal generuje bajeczne wyniki sprzedażowe, z którymi rywale nie mogą się równać. Skoro zainteresowanie utrzymuje się na stabilnym poziomie, gwałtowne modyfikowanie polityki cenowej nie jest konieczne.

MacBook Pro M1 Max

Z czego wynikają przekonania o wysokich cenach Apple?

W świadomości konsumentów pokutują pewne przekonania dotyczące kosztów. Warto przyjrzeć się popularnym opiniom i ocenić ich słuszność. Czy założenia dotyczące wygórowanych cen sprzętu Apple są uzasadnione?

Porównywanie specyfikacji technicznej

Krytycznie nastawione osoby zwracają uwagę na komponenty wykorzystane w urządzeniach Apple. Powołują się przy tym na przykłady konkurencyjnych rozwiązań dysponujących mocniejszymi podzespołami. Jeżeli zestawisz Samsunga i iPhone’a z równoległych generacji, smartfon koreańskiej firmy prawdopodobnie będzie mieć więcej pamięci RAM. Na papierze może on również prezentować się solidniej w kilku innych obszarach. Czasem różnica bywa nawet dwukrotna. Nie oznacza to jednak, że Samsung będzie zawsze sprawować się lepiej niż iPhone.

Urządzenia Apple charakteryzują się unikatową kulturą pracy. Świetnie zaprojektowany system operacyjny umożliwia wykorzystanie pełnego potencjału podzespołów. Dzięki temu niejednokrotnie iPhone okazywał się najszybszym smartfonem wydanym w danym roku, choć pozornie mógł ustępować rywalom pod względem specyfikacji.

Czy faktycznie iPhone jest drogi? Porównanie z konkurencyjnymi flagowcami

Jeżeli chcesz zaopatrzyć się w smartfona sygnowanego nadgryzionym jabłkiem, musisz liczyć się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych. Próg wejścia zazwyczaj oscyluje w granicy 3,5 tysiąca złotych. Z kolei ceny najdroższych wariantów przewyższają 8 tysięcy złotych. Na pierwszy rzut oka koszty mogą wydawać się zaporowe. Zanim jednak Apple zostanie uznane za wyjątkowo drogą markę, należy przyjrzeć się ofercie konkurencyjnych producentów. Za przykład niech posłużą podstawowe modele z ostatnich serii.

  • iPhone 13 (128 GB) — 4199 zł
  • Samsung Galaxy S22 (128 GB) — 3999 zł
  • Xiaomi 12 (8/128 GB) — 3799 zł
  • ASUS Zenfone 9 (8/128 GB) — 3 799 zł

Przedstawiony iPhone faktycznie jest droższy od innych wybranych modeli ze swojej kategorii. Niemniej różnica nie jest kolosalna. Dysproporcje stopniowo się zacierają w miarę podwyższania cen smartfonów z Androidem.

Drogie akcesoria

Apple niejednokrotnie zyskiwało rozgłos poprzez podejmowanie kontrowersyjnych decyzji. Za przykład może posłużyć sprzedawanie ściereczki za 100 zł. Szerokim echem odbiło się też usunięcie ładowarki z zestawu. Użytkownicy zostali wówczas zmuszeni do oddzielnego zaopatrzenia się w kabel i wtyczkę, które wyróżniały się wygórowaną ceną. Często to właśnie takie kroki utrwalają przekonania dotyczące absurdalnie drogich produktów Apple.

Apple Watch

Czy warto zapłacić za sprzęt Apple?

Urządzenia elektroniczne obniżają swoją wartość tuż po zakupie. Nie można jednak postrzegać tego w charakterze straty. W końcu komputer i smartfon służą wielu osobom do pracy. W związku z tym inwestycja na pewno się zwróci. Co więcej, sprzęt stał się swoistym narzędziem do obsługi życia codziennego. Jeżeli dysponujesz niezawodną technologią, możesz ułatwić sobie wiele czynności. Pod tym względem urządzenia Apple często bywają bezkonkurencyjne. Na ich korzyść przemawia wydajność, funkcjonalność, trwałość, a także szereg innych czynników. Jeżeli oczekujesz maksymalnej skuteczności, z całą pewnością warto pokusić się o zakup „jabłka”.


Podobne artykuły
visionOS
visionOS – nowy system operacyjny z myślą o goglach Apple Vision Pro
Każde urządzenie potrzebuje systemu operacyjnego odpowiadającego za wyznaczenie środowiska, w którym wszystkie funkcje i narzędzia będą mogły działać w określony sposób. Nie inaczej jest w przypadku Apple Vision Pro. Specjalnie z myślą o goglach powstało środowisko visionOS. Zobacz czego możesz się spodziewać po tym rozwiązaniu. visionOS – czym jest? visionOS to system operacyjny stworzony przez … Czytaj dalej visionOS – nowy system operacyjny z myślą o goglach Apple Vision Pro
Path
Apple Vision Pro
Apple Vision Pro – czym jest i na czym polega?
Amerykański producent zanotował bardzo mocny początek roku. Po upływie kilku miesięcy od oficjalnej zapowiedzi ukazały się w końcu gogle Apple Vision Pro. W drugiej połowie stycznia klienci ze Stanów Zjednoczonych otrzymali możliwość składania zamówień, a już 2 lutego pierwsi szczęśliwcy odebrali wyczekiwane przesyłki. Z pozoru mogłoby się wydawać, że to tylko kolejne okulary VR, których przecież … Czytaj dalej Apple Vision Pro – czym jest i na czym polega?
Path
Apple GPT
Apple GPT – czyli sztuczna inteligencja na iOS
Ostatni rok upływał pod znakiem dynamicznego rozwoju sztucznej inteligencji. Z całą pewnością ta tendencja będzie się utrzymywać przez dłuższy czas. W 2024 roku można spodziewać się jeszcze większej dawki innowacji w tej dziedzinie. Dotychczasowe doświadczenia wyraźnie dowodzą już, że nie ma sztucznej inteligencji do wszystkiego. Powstają rozwiązania stworzone z myślą o konkretnym zakresie funkcjonalności. Jedne … Czytaj dalej Apple GPT – czyli sztuczna inteligencja na iOS
Path

Dodaj komentarz

Twoja ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Konsultant online