Blog
iClinicaPath BlogPath iPhonePath Dlaczego iPhone się nagrzewa?

Dlaczego iPhone się nagrzewa?

Podzespoły wykorzystywane w urządzeniach Apple czasem mogą nie robić piorunującego wrażenia i na pozór ustępują rynkowym rywalom pod względem mocy obliczeniowej. Jednocześnie sprzęt sygnowany nadgryzionym jabłkiem słynie z nieprzeciętnej wydajności i często nie ma sobie równych w szybkości przetwarzania procesów. Sekret tkwi w oprogramowaniu. System operacyjny pozwala na wykrzesanie pełnego potencjału komponentów i doskonale optymalizuje przetwarzanie procesów. Jednocześnie stoi on na straży porządku i bezpieczeństwa.

Na ogół sprzęt Apple pracuje sprawnie i w absolutnej ciszy. Nie oznacza to jednak, że wszystkie czynności przychodzą mu z dziecinną łatwością. Niektóre działania wymagają podjęcia wytężonego wysiłku. W takich sytuacjach zdarza się, że iPhone robi się gorący.

Jakie czynniki sprawiają, że iPhone się grzeje?

Podwyższona temperatura często stanowi sygnał alarmowy dla użytkowników, którzy zaczynają obawiać się o wystąpienie awarii. Gorący iPhone czasem bywa zwiastunem problemów, choć wcale nie musi tak być. Przekonaj się, kiedy faktycznie coś się święci i jak należy się wtedy zachować.

Promieniowanie UV

Sprzęt elektroniczny na ogół kiepsko znosi użytkowanie w skrajnych warunkach atmosferycznych. Nie inaczej jest w przypadku Apple. Amerykański producent wyznaczył w tym przypadku bardzo precyzyjne wytyczne. Okazuje się, że iPhone może być przechowywany w temperaturze od -20°C do 45°C. Jeżeli jednak planujesz wybudzić urządzenie i zacząć go używać, zalecenia ulegają zmianie. W przypadku użytkowania sugerowana temperatura otoczenia wynosi od 0°C do 35°C.

W tym kontekście iPhone robi się gorący, gdy będzie przez dłuższą chwilę znajdować się w nasłonecznionym miejscu, np. na parapecie albo na desce rozdzielczej w samochodzie. Oczywiście należy unikać takich sytuacji.

Przestarzała wersja iOS

Aktualizacje systemu operacyjnego wprowadzają usprawnienia do wielu obszarów. Wprowadzenie nowych funkcji stanowi tylko część listy zmian. Poza tym uaktualnienia odpowiadają za utrzymanie harmonii w całym środowisku systemowym.

Weź pod uwagę, że większość aplikacji została stworzona przez deweloperów niezwiązanych z Apple. Twórcy tego oprogramowania wchodzą na podwórko amerykańskiego producenta i musi dostosować się do panujących zasad. Jednym z zadań iOS jest zapewnianie pełnej zgodności w tym wymiarze. System operacyjny jest nieustannie udoskonalany. Ty też nie możesz zostawać w tyle z aktualizacjami. Tylko najnowsza wersja iOS gwarantuje maksymalną wydajność i pełne bezpieczeństwo. Jeżeli pozostajesz przy starszej odsłonie, w pewnym momencie mogą wystąpić komplikacje. Wówczas zdarza się, że iPhone nagrzewa się.

Intensywna i długotrwała sesja

Czasem iPhone grzeje się, kiedy podejmujesz działania pochłaniające wyjątkowo dużo zasobów. Taka sytuacja może wystąpić podczas prowadzenia transmisji na żywo z gry mobilnej. Temperatura powinna się ustabilizować, gdy obciążający proces dobiegnie końca.

Procesy działające w tle

Korzystasz z aplikacji, która nie jest ponadprzeciętnie wymagająca i czujesz, że iPhone się grzeje. Często to rezultat czynności, które wykonywane są w tle. Tak bywa chociażby w przypadku cyklicznie tworzonej kopii zapasowej. Niemniej po chwili wszystko powinno wrócić do normy.

Ładowanie

Jeżeli iPhone grzeje się podczas ładowania to nie ma powodu do obaw. Podniesiona temperatura jest rezultatem przepływu prądu o wysokim natężeniu. To całkowicie naturalna reakcja, która występuje zarówno przy użyciu ładowarki indukcyjnej, jak i klasycznych akcesoriów.

iphone nagrzewa się

Jakie mogą wystąpić konsekwencje, gdy iPhone robi się gorący?

Niektóre czynności naturalnie powodują podwyższenie temperatury. Po wzmożonym wysiłku powinno nastąpić schłodzenie, a następnie wszystko wraca do normy. Trzeba jednak zaznaczyć, że każda taka sytuacja wywiera wpływ na długofalową kondycję komponentów. Wprawdzie nie wystąpiła groźba awarii, ale podzespoły musiały przez pewien czas pracować na zwiększonych obrotach. W konsekwencji części szybciej się zużywają i w przyszłości mogą odmówić posłuszeństwa.

Jeżeli iPhone się grzeje, trzeba też przede wszystkim ocenić czy istnieje uzasadniony powód oraz jak długo utrzymuje się ten stan. Podwyższona temperatura nie może występować w stanie spoczynku albo podczas użytkowania niewymagających aplikacji. Wówczas należy wykonać szereg czynności, które pomogą w ustaleniu przyczyny tego zjawiska.

Co zrobić, gdy iPhone się nagrzewa?

Jeżeli iPhone szybko się nagrzewa, w wielu przypadkach wynika to ze sposobu użytkowania urządzenia. Możesz samodzielnie posłużyć się kilkoma prostymi sposobami służącymi obniżeniu temperatury sprzętu. W tym celu postępuj wedle następujących wskazówek:

  • Zabierz smartfon z nasłonecznionego miejsca.
  • Niezwłocznie zaktualizuj system operacyjny.
  • Wyłącz urządzenie i uruchom ponownie po upływie kilku minut.
  • Rozsądnie zarządzaj pamięcią wewnętrzną. Zrób selekcję wśród aplikacje i pozbądź się tych, których nie używasz.
  • Uruchom tryb samolotowy. Dzięki temu natychmiast zatrzymasz transmisję danych. Jeżeli tutaj tkwiło źródło problemu, temperatura powinna wrócić do normy.
  • Sprawdź użycie ogniwa z uwzględnieniem aktualnie działających aplikacji. W tym celu musisz wejść w ustawienia, a następnie otworzyć sekcję „Bateria”. Na dole znajdziesz listę procesów pochłaniających najwięcej zasobów. Zamknij najbardziej obciążające pozycje.
  • Jeżeli przy okazji podwyższonej temperatury iPhone zacina się, wypróbuj też metody wymienione w tym artykule.
  • Na wszelki wypadek wykonaj też kopię zapasową na iCloud. W razie wystąpienia poważniejszych komplikacji Twoje dane będą bezpieczne.

Jeśli powyższe metody nie przyniosły zamierzonych rezultatów, a smartfon nadal się przegrzewa, warto zasięgnąć opinii specjalisty. Czasem gorący iPhone bywa rezultatem uszkodzenia niektórych komponentów, np. aparatu fotograficznego.

Jesteśmy w stanie udzielić Tobie profesjonalnego wsparcia. Urządzenie musi jednak dotrzeć do naszego serwisu Apple, abyśmy mogli postawić rzetelną diagnozę. Nasze salony stacjonarne znajdują się w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Bydgoszczy. Umów się na wizytę w dogodnym terminie. Wygodną alternatywą jest naprawa w formie wysyłkowej, którą możesz zamówić w tym miejscu.

iPhone nagrzewa się


Podobne artykuły
iPhone 14 Pro
iPhone 15 (Plus, Pro, Pro Max) – wszystko co wiemy przed premierą
Konferencja Apple zbliża się wielkimi krokami. Już 12 września o godzinie 19:00 polskiego czasu rozpocznie się prezentacja, podczas której światło dzienne ujrzą nowe produkty. Gwoździem programu bez wątpienia będzie nowa generacja iPhone’ów. Choć producent nie odsłania kart przed premierą, wielu informacji nie udało się utrzymać w tajemnicy. Po przedstawieniu „czternastek” w ubiegłym roku regularnie pojawiały … Czytaj dalej iPhone 15 (Plus, Pro, Pro Max) – wszystko co wiemy przed premierą
Path
iPhone czy Huawei
iPhone czy Huawei?
Już od wielu lat Stany Zjednoczone i Chiny prężnie rywalizują ze sobą na płaszczyźnie technologicznej i gospodarczej. Niebagatelną rolę w tym wyścigu zbrojeń odgrywają czołowi producenci urządzeń mobilnych. Pozycja Apple i Huawei może z powodzeniem posłużyć jako metafora sporu między mocarstwami. Firma spod znaku nadgryzionego jabłka jest ucieleśnieniem amerykańskiego indywidualizmu i innowacji opartej na wartościach … Czytaj dalej iPhone czy Huawei?
Path
iPhone vs Oppo
iPhone vs Oppo
Jeżeli sformułowanie „Made in China” nadal kojarzy się komuś z tandetą, warto czym prędzej zweryfikować swoje poglądy. W ostatnich latach obserwujemy szeroko zakrojoną ekspansję chińskich firm technologicznych. O ile Xiaomi i Huawei zdążyły zbudować już sporą rozpoznawalność, o tyle takie marki jak Oppo zdecydowanie zasługują na więcej rozgłosu. Smartfony spod tego szyldu nie od dziś … Czytaj dalej iPhone vs Oppo
Path

Dodaj komentarz

Twoja ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Konsultant online