Blog
iClinica>Blog>iPhone>Czyszczenie iPhone – jak czyścić telefon marki Apple?

Czyszczenie iPhone – jak czyścić telefon marki Apple?

Każdy iPhone jest urządzeniem klasy premium. Szczególny status wynika z wielu atutów. Jeden z nich stanowi solidna konstrukcja. Główną część bryły tworzy korpus ze stali nierdzewnej albo lotniczego aluminium. Przedni panel wypełnia tafla wzmocnionego szkła, a dopełnieniem konstrukcji są detale wykonane z wytrzymałych tworzyw sztucznych.

Smartfon posiada wszystkie niezbędne cechy, aby przez kilka lat zachować swój pierwotny urok i nienaganną kondycję techniczną. Trzeba będzie jednak postarać się o utrzymanie takiego efektu. Niezbędne okazuje się systematyczne czyszczenie iPhone.

Trzeba przyznać, że sumienne podejście do konserwacji zdecydowanie popłaca. W ten sposób minimalizujesz ryzyko wystąpienia awarii, w wyniku której konieczna mogłaby się okazać naprawa głośnika rozmów iPhone bądź innych komponentów. Poza tym będziesz w stanie wynegocjować korzystniejszą cenę, gdy zdecydujesz się na sprzedaż sprzętu. Dowiedz się zatem jak powinno przebiegać modelowe czyszczenie iPhone.

Czym czyścić iPhona?

Przede wszystkim zaopatrz się w delikatną i zarazem niepylącą szmatkę. Wystrzegaj się materiałów, które mogą pozostawić ślady albo doprowadzić do powstania zarysowań. W związku z tym niewskazane będzie użycie szorstkich tkanin i ręczników papierowych. Unikaj też stosowania środków w aerozolu, wybielaczy, a także preparatów do szorowania.

Czyszczenie głośnika w iPhone

Nagromadzone zabrudzenia mogą odpowiadać za obniżenie jakości emitowanego dźwięku. Problemy techniczne objawiają się podczas rozmów telefonicznych albo odtwarzania materiałów audio. Możesz wówczas odnotować przytłumione, zniekształcone albo przerywane dźwięki.

Jeżeli chcesz samodzielnie uporać się z trudnościami, możesz skorzystać z kilku domowych metod. Na początek sięgnij po patyczek do uszu albo bawełniany wacik. Możesz je odrobinę zwilżyć wodą albo alkoholem (75-procentowy alkohol izopropylowy albo 75-procentowy alkohol etylowy). Pamiętaj jednak, aby zachować umiar. Wilgoć pod żadnym pozorem nie może dostać się do wnętrza urządzenia. Poza tym możesz też posłużyć się szczoteczką z miękkim włosiem.

Przy pomocy przygotowanych przyborów pocieraj delikatnie okolice głośnika. Staraj się jednak nie grzebać za bardzo w otworach głośników. Takie działania niosą za sobą ryzyko przesunięcia brudu do głębszych partii urządzenia. Od czasu do czasu możesz dmuchnąć w głośnik, aby pozbyć się części zabrudzeń. Miej jednak na uwadze, że stosowanie sprężonego powietrza nie jest wskazane w takich okolicznościach.

Jak wyczyścić wejście do ładowarki

Jednym z otworów występujących w konstrukcji iPhone’a jest wejście Lightning. Wewnątrz gniazda może gromadzi się brud, który może zakłócać proces ładowania baterii. Czasem musisz ustawić złącze pod odpowiednim kątem, aby kabel został w ogóle wykryty przez urządzenie. W niektórych przypadkach ładowanie będzie przerywane albo w ogóle się nie rozpocznie. Takie symptomy nie muszą jeszcze wskazywać na awarię gniazda. Istnieje szansa, że w zupełności wystarczy czyszczenie iPhone.

Najpierw należy przygotować narzędzie, którym posłużysz się do usunięcia zabrudzeń z gniazda. Przede wszystkim unikaj twardych i zarazem ostro zakończonych przedmiotów. Wszelkie metalowe akcesoria nie powinny być zatem stosowane w tym przypadku. Poza tym nienajlepszym pomysłem będzie też wykorzystanie ze sprężonego powietrza. Czasem ciśnienie okazuje się zbyt duże. W konsekwencji można narobić więcej szkód niż pożytku.

Najlepszym wyborem będzie zwykła drewniana wykałaczka. Użyj jej, aby wyciągnąć zalegający brud z różnych zakamarków gniazda. Zwróć uwagę na przestrzeń przy krawędziach i wszystkie kąty. Prawdopodobnie znajdziesz tam kłęby kurzu, które zakłócały swobodny przebieg ładowania. W wielu przypadkach czyszczenie iPhone w ten sposób pozwoli na rozwiązanie problemu. Pamiętaj jednak o wykonywaniu ruchów z należytą delikatnością, aby przypadkowo nie uszkodzić złącza.

Może okazać się, że usunięcie zabrudzeń nie wystarczy do przywrócenia pełnej sprawności wejścia do ładowania. Jeżeli problemy techniczne nie ustąpiły albo po prostu boisz się samodzielnie zabierać za czyszczenie iPhone, warto skorzystać ze wsparcia serwisu pogwarancyjnego. Specjalista obejrzy urządzenia i postawi diagnozę. Być może okaże się, że doszło do uszkodzenia. W takich okolicznościach jedynym skutecznym rozwiązaniem jest naprawa złącza ładowania iPhone.

czyszczenie iPhone

Czyszczenie telefonu iPhone

Każdy model ma swoje słabsze punkty. Można wyróżnić też szereg preparatów i technik, których należy się wystrzegać. Trzeba wziąć to pod uwagę, aby przypadkowo nie uszkodzić urządzenia. Przekonaj się w jaki sposób powinno przebiegać czyszczenie iPhone w przypadku poszczególnych odsłon.

Modele iPhone’a 14, iPhone’a 13, iPhone’a 12 i iPhone’a 11 – jak czyścić?

Przy konstruowaniu wymienionych modeli zastosowano teksturowane matowe szkło. Znajduje się ono w tylnej części obudowy, jak i przy obiektywach. Na tych elementach często osadzają się zabrudzenia w wyniku kontaktu z różnymi substancjami. W związku z tym zalecane jest delikatne czyszczenie.

W celu usunięcia brudu z powierzchni, należy użyć niepylącej szmatki, która może być lekko wilgotna. Świetnie sprawdzi się tu ściereczka do czyszczenia szkieł w okularach. W ten sposób należy niezwłocznie usuwać zabrudzenia, które mogą przyczynić się do uszkodzenia smartfona. Takie ryzyko niesie za sobą chociażby kontakt z piaskiem, kosmetykami czy też jedzeniem.

Na czas czyszczenia trzeba wyłączyć telefon i odpiąć kabel zasilania. W trakcie zabiegu dopilnuj, żeby wilgoć nie przedostała się do wewnętrznych komponentów. Poza tym należy unikać korzystania z preparatów do czyszczenia oraz sprężonego powietrza, gdyż mogą one uszkodzić sprzęt.

Wskazane modele iPhone posiadają na swojej powierzchni warstwę oleofobową, która chroni przed tłuszczem. Środki czyszczące i szorstkie tkaniny mogą naruszyć tę powłokę. To przyśpieszy jej zużycie i zwiększy ryzyko powstania zarysowań. W związku z tym musisz zachować ostrożność.

iPhone SE (2. i 3. Generacji), iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR, iPhone X, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone 7 – jak czyścić?

Wiele substancji związanych z przedmiotami codziennego użytku może przyczynić się do uszkodzenia smartfona. Takie ryzyko niesie za sobą kontakt urządzenia z jedzeniem, mydłem czy tez rozmaitymi balsamami. Wszelkie zabrudzenia należy niezwłocznie usuwać. Pierwszym krokiem powinno być odpięcie przewodów i wyłączenie telefonu. Następnie trzeba delikatnie oczyścić powierzchnię sprzętu za pomocą niepylącej szmatki lub ściereczki do pielęgnacji szkieł w okularach. Materiał może być odrobinę zwilżony. Bacznie czuwaj jednak, aby wilgoć nie trafiła do środka konstrukcji. Należy także unikać korzystania z rozmaitych środków czyszczących i sprężonego powietrza.

Wyszczególnione modele iPhone zostały zabezpieczone warstwą oleofobową. Jej zadaniem jest ochrona urządzenia przed negatywnym działaniem tłuszczu osadzającego się na powierzchni. Użycie środków czyszczących i szorstkich tkanin może zetrzeć tę powłokę. W konsekwencji telefon stanie się bardziej podatny na zarysowania. Wystrzegaj się zatem stosowania inwazyjnych środków i poprzestań na bardzo delikatnych ruchach podczas czyszczenia.

iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone SE (1. generacji), iPhone 5s – jak

czyścić?

Nawet niepozorne zabrudzenia mogą doprowadzić do uszkodzenia smartfona. Wystarczy, że drobinki dostaną się do wnętrza konstrukcji, gdzie zaburzą działanie podzespołów. W związku z tym wszelkie substancje takie jak kremy, atrament czy też jedzenie powinny być natychmiast usunięte z powierzchni urządzenia.

W takiej sytuacji będziesz potrzebować przyborów, które pozwolą na zachowanie ostrożności i nie naruszą konstrukcji. Idealnie sprawdzi się miękka i niepyląca szmatka. Możesz ją odrobinę zwilżyć, gdyby była taka potrzeba. Staraj się jednak trzymać wilgoć z dala od wszelkich otworów prowadzących do wnętrza urządzenia. Zrezygnuj też z używania szorstkich materiałów, które mogłyby zetrzeć powłokę zapewniającą ochronę przed tłustymi substancjami. Poza tym producent odradza stosowanie chemii gospodarczej, sprężonego powietrza, środków w aerozolu, rozpuszczalników, amoniaku i preparatów zawierających nadtlenek wodoru.

iPhone 5c – jak czyścić?

W razie zabrudzenia smartfona przez substancję, która może zagrażać jego elektronicznym komponentom, należy bezzwłocznie podjąć działania. Takie ryzyko generuje kontakt z kosmetykami do makijażu, błotem, piaskiem czy też jedzeniem.

Zanim przystąpisz do działania wyłącz telefon i odłącz kabel. Podczas czyszczenia Twoim głównym sprzymierzeńcem będzie miękka szmatka, która nie pozostawia śladów. Zwilż ją trochę jeśli zachodzi taka potrzeba. Należy jednak zachować szczególną ostrożność, aby wilgoć nie przedostała się do wnętrza urządzenia.

Czyszczenie iPhone wymaga delikatnego podejścia. Absolutnie niewskazane jest korzystanie z szorstkich tkanin. Takie materiały mogą uszkodzić powłokę zabezpieczającą powierzchnię przed tłuszczem. Nie wolno też stosować preparatów do mycia szyb, aerozoli, amoniaku, rozpuszczalników czy też sprężonego powietrza. Unikaj również chemii gospodarczej i środków z nadtlenkiem wodoru w składzie.

Jeżeli brud znajduje się w pobliżu szufladki na kartę SIM, nasącz szmatkę odrobinę alkoholem, a następnie usuń zabrudzenia zgromadzone wokół otworu.

iPhone 5 – jak czyścić?

Błoto, farba, kosmetyki to przykłady substancji, które mogą stanowić zagrożenie dla smartfona. W związku z tym wszelkie zabrudzenia powinny być jak najszybciej usunięte. Przed czyszczeniem musisz jednak wyłączyć iPhone’a i odłączyć od niego wszystkie przewody. Następnie możesz zabrać się do działania. Najlepiej użyć delikatnej i jednocześnie niepylącej szmatki, która może zostać trochę nawilżona. Pilnuj jednak, aby wilgoć nie spływała do wnętrza urządzenia przez otwory znajdujące się w obudowie.

Czyszczenie iPhone wymaga ostrożności. Postępuj delikatnie, aby nie zetrzeć powłoki chroniącej powierzchnię przed tłustymi zanieczyszczeniami. Producent zdecydowanie odradza też stosowanie następujących środków:

  • amoniak,
  • sprężone powietrze,
  • chemia gospodarcza,
  • produkty przeznaczone do mycia szyb,
  • Rozpuszczalnik,
  • materiały ścierne,
  • nadtlenek wodoru.

iPhone 4s i iPhone 4 – jak czyścić?

W razie kontaktu z jedzeniem, piaskiem, kosmetykami czy też innymi substancjami, trzeba jak najszybciej oczyścić powierzchnię smartfona. Najpierw wyłącz urządzenie i odłącz wszystkie podpięte kable. Zaopatrz się w ściereczkę, która została wykonana z miękkiej tkaniny, a przy tym nie pozostawia po sobie śladów. Jeżeli masz do czynienia z wyjątkowo uporczywymi zabrudzeniami, możesz odrobinę zwilżyć materiał. Musisz jednak uważać, żeby drobinki płynu nie dostały się do środka konstrukcji.

Przy pomocy szmatki delikatnie przecieraj powierzchnię. Nie uciskaj zbyt mocno, aby nie zetrzeć powłoki gwarantującej ochronę przed tłustymi substancjami. Warto też nadmienić, że przy czyszczeniu iPhone nie należy sięgać po chemię gospodarczą, płyn do szyb, środki w aerozolu, rozpuszczalniki, materiały ścierne, amoniak, sprężone powietrze, a także preparaty mające nadtlenek wodoru w swoim składzie.

iPhone 3GS – jak czyścić?

Zabrudzenie smartfona jedzeniem, piaskiem czy też kremem może wydawać się niegroźne. W praktyce okazuje się jednak, że takie sytuacje mogą skutkować uszkodzeniem elektronicznych komponentów. W związku z tym nie można bagatelizować zagrożenie i trzeba bezzwłocznie usuwać wszelkie zabrudzenia pojawiające się na powierzchni urządzenia.

Czyszczenie powinno rozpocząć się od wyłączenia telefonu i odpięcia podłączonych przewodów. Do przeprowadzenia zabiegu będziesz potrzebować delikatnej i zarazem niepylącej ścierki. Jeśli trafiasz na trudne do usunięcia zabrudzenia, spróbuj odrobinę zwilżyć szmatkę. Od tego momentu musisz jednak pilnować, żeby wilgoć nie wdarła się do środka konstrukcji.

Pocieraj powierzchnię smartfona z niewielkim naciskiem. Unikaj nadmiernego szorowania w jednym miejscu, aby uniknąć naruszenia warstwy osłaniającej urządzenie przed tłuszczem. Pod żadnym pozorem nie stosuj płynu do mycia szyb, sprężonego powietrza, rozpuszczalnika, preparatów w aerozolu, amoniaku, materiałów ściernych ani chemii gospodarczej. Niedopuszczalne jest też używanie środków zawierających nadtlenek wodoru.

iPhone 3G i oryginalny telefon iPhone – jak czyścić?

W tym przypadku zaopatrz się w delikatną szmatkę, która nie pozostawi śladów na powierzchni urządzenia. Jeśli napotykasz wyjątkowo uporczywe zabrudzenia, możesz nieznacznie zwilżyć ściereczkę. Pocieraj delikatnie powierzchnię i trzymaj wilgoć z dala od otworów znajdujących się w konstrukcji. Niedozwolone jest czyszczenie iPhone przy pomocy produktów do mycia szyb, sprężonego powietrza, aerozoli, materiałów ściernych, chemii gospodarczej, amoniaku i roztworów zawierających nadtlenek wodoru.

Dezynfekcja iPhona

Oprócz gruntownego czyszczenia smartfona warto też od czasu do czasu zdezynfekować powierzchnię. Takie działania służą nie tylko względom estetycznym. Na powierzchni smartfona znajdują się drobnoustroje, które mogą przenosić choroby. Zalecane jest zatem regularne usuwanie zarazków.

Dezynfekcję można wykonać przy pomocy chusteczki delikatnie zwilżonej alkoholem izopropylowym o 70-procentowym stężeniu albo 75-procentowym roztworem alkoholu etylowego. Z powodzeniem sprawdzą się również chusteczki Clorox, które znajdziesz w drogeriach i sklepach z chemią gospodarczą. Warto zainwestować właśnie w tę markę, ponieważ jest przedstawiana przez Apple jako sprawdzony produkt.

Niezależnie od wybranego środka pamiętaj, aby delikatnie obchodzić się ze smartfonem podczas dezynfekcji. Wykonuj ostrożne ruchy i pilnuj, żeby wilgoć nie wdarła się do wnętrza konstrukcji. Nie korzystaj ze środków czyszczących zawierających wybielacz albo nadtlenek wodoru. Absolutnie niedozwolone jest też pełne bądź częściowe zanurzanie iPhone’a w preparatach czyszczących. Najpierw nanieś odrobinę płynu na szmatkę, a dopiero później przystąp do przetarcia powierzchni urządzenia.

czyszczenie iPhone

Co zrobić, gdy zabrudzenia spowodują awarię iPhone’a?

Niestety czasem jest już za późno na profilaktykę. Nie udało się zareagować w porę, a zabrudzenia doprowadziły do usterki. W takiej sytuacji należy skontaktować się z serwisem pogwarancyjnym. Sieć salonów iClinica profesjonalnie zajmuje się przywracaniem sprawności sprzętu Apple. W ofercie znajdują się takie usługi jak naprawa głośnika iPhone czy też wymiana wyświetlacza iPhone. Lista dostępnych możliwości jest jednak znacznie dłuższa. Zepsute urządzenie możesz dostarczyć osobiście albo drogą wysyłkową. Rzuć okiem na cennik napraw iPhone.


Podobne artykuły
iPhone 14 Pro
iPhone 15 (Plus, Pro, Pro Max) – wszystko co wiemy przed premierą
Konferencja Apple zbliża się wielkimi krokami. Już 12 września o godzinie 19:00 polskiego czasu rozpocznie się prezentacja, podczas której światło dzienne ujrzą nowe produkty. Gwoździem programu bez wątpienia będzie nowa generacja iPhone’ów. Choć producent nie odsłania kart przed premierą, wielu informacji nie udało się utrzymać w tajemnicy. Po przedstawieniu „czternastek” w ubiegłym roku regularnie pojawiały … Czytaj dalej iPhone 15 (Plus, Pro, Pro Max) – wszystko co wiemy przed premierą
Path
Jak chronić iPhone przed wirusami
Jak chronić iPhone przed wirusami?
Smartfon stał się jednym z podstawowych narzędzi codziennego użytku. Użytkownicy powierzają mu wiele wrażliwych informacji na swój temat. W końcu urządzenie ma dostęp do prywatnej korespondencji, konta bankowego czy też zdjęć. W dobie rozwoju cyberprzestępczości warto zadbać o bezpieczeństwo swoich zasobów. Choć wiele wirusów jest nastawionych na kradzież danych bądź szeroko pojęte działanie o charakterze … Czytaj dalej Jak chronić iPhone przed wirusami?
Path
Odblokowanie iPhone bez kodu
Odblokowanie iPhone bez kodu – co zrobić i jak nie utracić danych?
Smartfon to najbardziej uniwersalne urządzenie elektroniczne. Ze względu na swoją wszechstronność stało się nieodłącznym elementem wyposażenia niemal każdej osoby. Nie ma ani krzty przesady w stwierdzeniu, że taki sprzęt odpowiada za obsługę wielu czynności związanych z życiem codziennym. W końcu bywa on powszechnie wykorzystywany do realizowania płatności albo podtrzymywania komunikacji służbowej. Nagła utrata dostępu do … Czytaj dalej Odblokowanie iPhone bez kodu – co zrobić i jak nie utracić danych?
Path

Dodaj komentarz

Twoja ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Konsultant online