Blog
iClinica>Blog>iPhone>Czym możesz ładować swojego iPhone’a? Krótko o ładowarkach

Czym możesz ładować swojego iPhone’a? Krótko o ładowarkach

Kwestia zasilaczy i ładowarek do iPhone’ów, iPadów, czy MacBooków to spory temat. Oprócz oryginalnych zasilaczy są także tysiące zamienników pochodzących od firm trzecich. Często mają one różne standardy, technologie, czy moc, zatem bywa, że trudno się w tym wszystkich połapać. Jednak nie jest to takie skomplikowane, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka.

 

Ładowarka iPhone

 

Niestety od zeszłego roku Apple nie dodaje już ładowarki do pudełka z nowym iPhonem. Jesteśmy zmuszeni dokupić ją oddzielnie. Oprócz oryginalnych zasilaczy, możemy wybrać któryś z zamienników, jakich nie brakuje na rynku. Mimo czasami wątpliwej jakości kuszą one jednak swoją stosunkowo niską ceną. Ale czy warto na tym oszczędzać?

Jeszcze niedawno firma Apple do pudełek z iPhonem dorzucała 5-watową ładowarkę. Jednak rozwój technologiczny również dotknął kwestii ładowania i taka moc przestała być wystarczająca.

Zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę, że konkurencyjne smartfony innych firm miały już wprowadzone technologie szybkiego ładowania. Apple podjęło decyzję, by w pudełkach lądował zasilacz o mocy 18 W, co zdecydowanie przyspieszyło proces ładowania. Natomiast teraz, jak już wspominaliśmy w pudełku nie znajdziemy żadnej ładowarki.

Jeśli chodzi o oryginalne zasilacze od Apple z kablem USB-C to na rynku znaleźć możemy takie o mocy 18 W, 20 W, 29 W, 30 W, 61 W, 87 W, 96 W. Oczywiście w zależności od mocy były one projektowane z myślą o innym sprzęcie.

 

zasilacz apple

 

Ładowarka uniwersalna – czy zasilaczem od MacBooka mogę naładować iPhone’a?

 

Najnowsze ładowarki Apple, które wyposażone są w port USB-C działają przy użyciu technologii Power Delivery (PD). Standard ten daje możliwość ładowania urządzeń o różnym zapotrzebowaniu na napięcie i natężenie prądu.

Polega to na tym, że po podłączeniu ładowarki do telefonu, czy komputera ta komunikuje się z urządzeniem, by dostosować odpowiednio napięcie i natężenie, by pop chwili rozpocząć bezpieczne ładowanie.

Czyli w skrócie – do naładowania iPhone’a możemy użyć działającej w standardzie Power Delivery, oryginalnej ładowarki od MacBooka, czy iPada. Zasilacz dostosuje odpowiednie parametry i zacznie ładować swoje urządzenia. Może być o to spokojni, Apple potwierdza to na swojej oficjalnej stronie.

 

ladowarki apple

 

A co jeśli mam ładowarkę innej firmy?

 

Czasami zdarza się sytuacja, gdy pod ręką nie ma oryginalnego zasilacza od Apple i musimy się posiłkować ładowarką firmy trzeciej. Apple dla najnowszych iPhone’ów rekomenduje moc rzędu 22 W.

Jeżeli podobne wartości widnieją na Twoim zamienniku to można bezpiecznie z niego skorzystać.

Zdarza się w przypadku starszych ładowarek, że nie ma podanej wartości w watach. Wówczas mamy tylko dane na temat outputu, czyli dane o natężeniu w amperach (A) i wartość napięcia w woltach (V). Wartości te trzeba przez siebie pomnożyć i dostaniemy wartość w watach (W).

Jednak z doświadczenia wiemy, że warto zainwestować w oryginalne akcesoria. Ładowarka firmy trzeciej, nawet jeśli wykonana jest w wysokiej jakości, może mieć z czasem wpływ na działanie naszej baterii.

Zaufajcie nam, trochę baterii w iPhone’ach już wymieniliśmy!


Podobne artykuły
iPhone 14 Pro
iPhone 15 (Plus, Pro, Pro Max) – wszystko co wiemy przed premierą
Konferencja Apple zbliża się wielkimi krokami. Już 12 września o godzinie 19:00 polskiego czasu rozpocznie się prezentacja, podczas której światło dzienne ujrzą nowe produkty. Gwoździem programu bez wątpienia będzie nowa generacja iPhone’ów. Choć producent nie odsłania kart przed premierą, wielu informacji nie udało się utrzymać w tajemnicy. Po przedstawieniu „czternastek” w ubiegłym roku regularnie pojawiały … Czytaj dalej iPhone 15 (Plus, Pro, Pro Max) – wszystko co wiemy przed premierą
Path
Jak chronić iPhone przed wirusami
Jak chronić iPhone przed wirusami?
Smartfon stał się jednym z podstawowych narzędzi codziennego użytku. Użytkownicy powierzają mu wiele wrażliwych informacji na swój temat. W końcu urządzenie ma dostęp do prywatnej korespondencji, konta bankowego czy też zdjęć. W dobie rozwoju cyberprzestępczości warto zadbać o bezpieczeństwo swoich zasobów. Choć wiele wirusów jest nastawionych na kradzież danych bądź szeroko pojęte działanie o charakterze … Czytaj dalej Jak chronić iPhone przed wirusami?
Path
Odblokowanie iPhone bez kodu
Odblokowanie iPhone bez kodu – co zrobić i jak nie utracić danych?
Smartfon to najbardziej uniwersalne urządzenie elektroniczne. Ze względu na swoją wszechstronność stało się nieodłącznym elementem wyposażenia niemal każdej osoby. Nie ma ani krzty przesady w stwierdzeniu, że taki sprzęt odpowiada za obsługę wielu czynności związanych z życiem codziennym. W końcu bywa on powszechnie wykorzystywany do realizowania płatności albo podtrzymywania komunikacji służbowej. Nagła utrata dostępu do … Czytaj dalej Odblokowanie iPhone bez kodu – co zrobić i jak nie utracić danych?
Path

Dodaj komentarz

Twoja ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Konsultant online