Czy tryb incognito jest bezpieczny i jak go wykorzystać?

Najpopularniejsze przeglądarki internetowe już od wielu lat posiadają funkcję określaną jako tryb incognito. Panuje przekonanie, że korzystanie z tej opcji pozwala na zachowanie anonimowości w sieci, a także zatarcie śladów po swojej aktywności. W bieżących realiach istnieje zatem uzasadniona pokusa, aby regularnie posługiwać się tą możliwością. W końcu prężnie rozwijające się firmy technologiczne na potęgę gromadzą dane o odbiorcach i posługują się nimi do poszerzania swoich wpływów.
Użytkownicy sięgający po tryb incognito nie próbują jednak ukryć się wyłącznie przed wścibskim wzrokiem gigantów Doliny Krzemowej. Często też starają się utrzymać swoje działania w tajemnicy przed rodzicami, nauczycielami czy też pracodawcami. Przekonaj się czy tryb incognito jest bezpieczny i czego można się po nim spodziewać.
Na czym polega tryb incognito?
Tytułowa opcja pozwala na podwyższenie poziomu Twojej prywatności podczas przeglądania internetu. Zakres zastosowań tej funkcji prezentuje się następująco:
- Historia przeglądania nie jest zapisywana. Po zamknięciu okna nie da się zatem sprawdzić listy stron internetowych odwiedzonych w trakcie minionej sesji.
- Przeglądarka nie zarejestruje ani nie przechowa ciasteczek.
- Dane formularzy nie zostaną zapamiętane. Oznacza to, że nie można skorzystać z podpowiedzi przy wypełnianiu pól przeznaczonych na adres e-mail, login, imię i tym podobne informacje. Trzeba wpisać wszystko od nowa.
- Poszczególne witryny oraz połączone z nimi systemy reklamowe mają ograniczone możliwości do rejestrowania Twojej aktywności. Dzięki temu jesteś w stanie uniknąć reklam śledzących, które przypominają Ci o wcześniej oglądanych produktach i usługach.
- Nie działa automatyczne logowanie na wszystkich stronach internetowych. Musisz samodzielnie wprowadzić login oraz hasło, aby wejść na swoje konto.
Czy tryb incognito zostawia ślady?
Nie brakuje pytań o to czy tryb incognito jest bezpieczny. Trzeba przyznać, że przeświadczenie o całkowitej anonimowości podczas korzystania z tej opcji jest bardzo przesadzone. W praktyce opisywana funkcja pozwala na zatarcie śladów aktywności wyłącznie po stronie urządzenia, którego używasz do nawiązania połączenia z internetem. Twoje poczynania pozostają widoczne dla właścicieli sieci, administratorów stron internetowych, a także dla dostawcy internetu. Oprócz tego dostęp do danych mają służby państwowe takie jak policja.
Czy pracodawca widzi tryb incognito?
Powszechną praktyką w miejscach pracy jest tworzenie wspólnej sieci dla urządzeń znajdujących się na wyposażeniu firmy. Obejmuje to routery, komputery, telefony, drukarki czy też serwery. Jeżeli Twój sprzęt służbowy został przyłączony do takiej sieci, a tak zazwyczaj bywa, to pracodawca może sprawdzić co robisz w internecie, nawet jeśli korzystasz z trybu incognito. Będziesz w stanie ukryć swoją aktywność jedynie, gdyby firma nie utworzyła takiej infrastruktury.
Czy tryb incognito jest bezpieczny?
Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od Twoich oczekiwań. Jeśli wydaje Ci się, że tryb incognito zapewnia stuprocentową anonimowość, możesz się solidnie rozczarować. Nie musi to jednak od razu świadczyć o nieużyteczności tego narzędzia. Wręcz przeciwnie, tryb incognito ma niemało praktycznych zastosowań, ale trzeba korzystać z niego w ramach realnego potencjału. Rzuć okiem na sytuacje, w których może się przydać:
- Warto posłużyć się opisywaną funkcją, gdy logujesz się do rozmaitych usług za pośrednictwem sprzętu innej osoby. Dzięki temu Twoje dane nie zostaną zapisane na tym urządzeniu.
- Skorzystaj z trybu prywatnego, gdy chcesz ukryć swoją aktywność przed innymi osobami, które korzystają z tego samego urządzenia. W przeglądarce nie będzie śladu po Twoich działaniach.
- Jeśli dzielisz sprzęt elektroniczny z bliską osobą, którą chcesz obdarować prezentem, tryb incognito pomoże utrzymać Twoje plany w sekrecie. Po pierwsze zapobiegniesz zapisaniu historii przeglądania i wyszukiwania. Po drugie uchronisz się przed reklamami śledzącymi, które mogłyby zdradzić Twoje intencje i zepsuć niespodziankę.
- Jesteś w stanie spojrzeć na daną witrynę z perspektywy nowego użytkownika. Przydaje się to, gdy jako administrator próbujesz postawić się w roli odwiedzających, aby wprowadzić stosowne udoskonalenia.
- Możesz uzyskać korzystniejsze oferty, np. gdy przymierzasz się do zakupu biletów lotniczych. Po otwarciu nowego okna w trybie prywatnym witryna zaczyna postrzegać Cię jako nowego użytkownika. Dzięki temu przewoźnik lub pośrednik może spróbować skusić Cię niższą ceną niż proponuje odbiorcy, który nie kryje żywego zainteresowania danym kursem.
- Zyskujesz możliwość przeglądania rozmaitych platform z pominięciem sugestii, które zostały przypisane Tobie przez algorytm na podstawie wcześniejszych wyborów. Wykorzystasz to chociażby na YouTube albo na TikToku.
Czy Safari posiada tryb incognito?
Tak, Safari posiada taką funkcję. Co więcej, przeglądarka zaprojektowana przez Apple pełniła pionierską rolę w tej materii. Tryb incognito był w niej dostępny dla użytkowników już od 2005 roku. Konkurencja niedługo później zaproponowała analogiczne rozwiązania. Jeśli chcesz korzystać z Safari w trybie incognito, postępuj wedle poniższych instrukcji.
Mac bądź MacBook:
- Otwórz Safari.
- Rozwiń zakładkę Plik w górnym menu.
- Wybierz Nowe prywatne okno.
Urządzenie mobilne z systemem iOS 17 bądź nowszym:
- Włącz przeglądarkę Safari.
- Naciśnij ikonę z dwoma kartami, która znajduje się w prawym dolnym rogu.
- Przewiń do sekcji Karta prywatna, a następnie otwórz sesję.
Urządzenie mobilne z systemem starszym niż iOS 17:
- Uruchom Safari.
- W prawym dolnym rogu stuknij ikonę przedstawiającą dwie nachodzące na siebie karty.
- Na dole po środku naciśnij napis Strona początkowa albo informację o liczbie otwartych kart.
- Wybierz opcję Prywatne.
- W celu opuszczenia trybu incognito naciśnij ponownie ikonę w prawym dolnym rogu, następnie napis Prywatne na dole po środku i wróć do domyślnej grupy kart.
Jak jeszcze bardziej zadbać o prywatność i bezpieczeństwo?
Tryb incognito stanowi rozwiązanie służące nie tylko zwiększeniu stopnia prywatności, ale również wzmocnieniu zabezpieczeń. W końcu dzięki opisanej metodzie możesz porzucić automatyczne logowanie i zapamiętane dane formularzy. Jeśli jednak chcesz przedsięwziąć jeszcze większe środki ostrożności, warto zainteresować się usługą VPN. Uniemożliwia ona powiązanie adresu IP z używanym urządzeniem. To z kolei jeszcze skuteczniej chroni Cię przed próbami włamania.
W kontekście standardów bezpieczeństwa warto również wspomnieć o innych autorskich rozwiązaniach Apple. Producent rekomenduje stosowanie biometrycznych metod logowania i autoryzacji, np. Face ID. Jeśli Twój system rozpoznawania twarzy odmawia posłuszeństwa, pomocy udzieli Ci iClinica, czyli profesjonalny serwis Apple. Naprawa Face ID może zostać zlecona w jednym z salonów stacjonarnych po umówieniu wizyty albo przez internet. W tym drugim przypadku cała operacja przebiega drogą wysyłkową. Zakres dostępnych usług nie kończy się jednak na przywróceniu sprawności Face ID. Naprawa iPhone może również oznaczać wymianę szybki, czyszczenie po zalaniu czy też usunięcie awarii innych komponentów. Wszystko zależy od Twoich potrzeb.