Blog
iClinica>Blog>Macbook>Czy MacKeepera należy się bać?

Czy MacKeepera należy się bać?

Oprogramowanie MacKeeper stworzone przez amerykańską firmę ZeoBIT LLC, a akutalnie dostarczane przez niemiecką firmę Kromtech Alliance Corp. obrosło już niemałą legendą wśród użytkowników MacBooków. Program ten posiada niezłą stronę internetową w wielu językach, do tego skuteczny, choć nieco inwazyjny marketing. Wydawało się, że to po prostu program anty-wirusowy na komputery od Apple. Rzeczywistość okazała się nieco inna.

 

MacKeeper to wirus

 

Co jest oczywiście nie lada paradoksem, wszak oprogramowanie to miało chronić komputery Mac przed niechcianymi programami oraz wirusami. I na początku niewiele wskazywało na to, że MacKeeper to rzeczywiście oprogramowanie złośliwe. Program posiadał własną stronę www w wielu językach (w tym polskim), jego reklamy pojawiały się w wielu miejscach. Samo oprogramowanie jest cały czas aktualizowane, co też powoduje, że wzrasta zaufanie użytkownika wobec programu.

Jednak użytkownicy MacOS, którzy skusili się na instalacje MacKeepera zauważyli, że z ich komputerami zaczęło dziać się coś złego. Najczęstszym objawem było spowolnienie pracy Maca. Dłużej się włączał, ładował programy, system potrafił się zawieszać i odnotowano nawet problemy z siecią bezprzewodową.

Ale zdarzały się także i gorsze kłopoty. Pojawiały się trudności z dostępem do niektórych danych, a w skrajnych przypadkach program potrafił zablokować do nich dostęp i żądać wpisania hasła. Oprogramowanie potrafiło także wpływać na komunikaty systemowe. Popularnym przykładem jest informacja o tym, że powstała potrzeba wymiany baterii. Wiele osób, a potem serwisów dawało się na to nabrać, ale po wymianie owego podzespołu komunikat nie zanikał.

 

Czy to było zamierzone działanie?

 

Aktualnie w Sieci krążą bardzo różne i nierzadko sprzeczne informacje odnośnie MacKeepera. Prawdopodobnie wiąże się to z tym, że ZeoBIT nie jest już właścicielem oprogramowania. Wykupiła je od niego firma Kromtech Alliance. W roku 2014 przeciw tym pierwszym pojawił się pozew zbiorowy, związany właśnie działaniem oprogramowania MacKeeper, które miało negatywny wpływ na komputery użytkowników. W 2015 ZeoBit przegrało sprawę, w wyniku czego zobligowana była do zapłaty dwóch milionów dolarów.

 

Jak jest dzisiaj?

 

Z jednej strony od zmiany właściciela oprogramowania MacKeeper sytuacja uległa poprawie i program ten nie zagraża już tak naszym komputerom. Co więcej – w Internecie można natknąć się na recenzje, które mówią, że to solidny program. Niestety, zdarzają się nadal głosy, które mówią, że część użytkowników, którzy posiadają ów program narzeka na problemy wymienione powyżej.

Jeżeli należysz do te drugiej grupy użytkowników, którzy zauważyli problem ze swoim Maciem po instalacji MacKeeper, zgłoś się do nas. Postaramy Ci się pomóc.


Podobne artykuły
Usuwanie niepotrzebnych plików z dysku MacBooka
Usuwanie niepotrzebnych plików z dysku MacBooka
O sprzęcie Apple można powiedzieć naprawdę wiele, ale na pewno nie to, że jest tani. Miłośnicy marki świadomie decydują się jednak na taką inwestycję. Podczas przeglądania dostępnych opcji zawsze można jednak poszukać okazji do zaoszczędzenia. Jednym ze sposobów jest zmiana ilości wbudowanej pamięci wewnętrznej. Wybór niższej konfiguracji często pozwala na zmniejszenie ceny końcowej przynajmniej o … Czytaj dalej Usuwanie niepotrzebnych plików z dysku MacBooka
Path
Zacinająca się klawiatura MacBook
Zacinająca się klawiatura w MacBook – przyczyny i jak naprawić?
Klawiatura stanowi jeden z najintensywniej eksploatowanych elementów laptopa. Służy ona do obsługi komunikatorów tekstowych, pakietu biurowego, wyszukiwarek internetowych, a także wielu innych narzędzi. Każdego dnia przyciski mogą być naciskane nawet kilka tysięcy razy. Inżynierowie Apple starają się zapewnić jak największą wytrzymałość w tej materii. Nie należy jednak oczekiwać stuprocentowej bezawaryjności. Pod wpływem różnorodnych czynników zawsze … Czytaj dalej Zacinająca się klawiatura w MacBook – przyczyny i jak naprawić?
Path
Jak zaktualizować MacBooka
Jak zaktualizować MacBooka – uaktualnienie systemu MacOS?
Sprzęt Apple zawdzięcza swoją renomę wielu atutom. Jednym z nich bez wątpienia jest środowisko systemowe. Każda kategoria urządzeń działa w oparciu o własny system operacyjny. Niemniej można wskazać cechy łączące wszystkie pozycje z oferty. Wspólnym mianownikiem bez wątpienia jest niezawodność, wydajność i niepowtarzalna kultura pracy. W dużej mierze to zasługa systemu operacyjnego. Jeżeli chcesz korzystać … Czytaj dalej Jak zaktualizować MacBooka – uaktualnienie systemu MacOS?
Path

Dodaj komentarz

Twoja ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Konsultant online