Blog
iClinica>Blog>iClinica>Co zrobić z zalanym Macbookiem?

Co zrobić z zalanym Macbookiem?

Zalanie Macbooka to jeden z największych koszmarów, jakie mogą przydarzyć się użytkownikom tych urządzeń. Niestety – nawet elektronika Apple nie oprze się wodzie i innym cieczom. Zwłaszcza, jeśli do wnętrza dostanie się jej spora ilość. Na szczęście taki wypadek nie musi oznaczać konieczności wymiany całego sprzętu na nowy. W tym tekście dowiesz się, co zrobić z zalanym Macbookiem.

Co zrobić z zalanym Macbookiem? Ratować samodzielnie czy wysłać do serwisu?

Jedną z najczęstszych przyczyn awarii Maców oraz innych laptopów jest zalanie. Wodą, kawą colą – wszystko jedno. Fakt jest taki, że zalany Mackbook często po prostu przestaje działać. Co wtedy? Najbardziej skuteczną metodą jest po prostu oddanie urządzenia do serwisu Apple. Tam laptop zostanie rozebrany, wyczyszczony i przede wszystkim osuszony. Koszt to zazwyczaj ok. 300 zł, jednak jest to nieporównywalnie mniejsza inwestycja niż konieczność kupna całkowicie nowego urządzenia (w zależności od modelu od 5,5 do 12 tys. zł). Czy warto? Zdecydowanie warto.

Czy zawsze musisz wysyłać lub zanosić Maca do serwisu? Co jeśli zalanie nie jest rozległe, a urządzenie działa? Przy mniejszym zalaniu teoretycznie możesz spróbować poradzić sobie z problemem samodzielnie. Istnieje wiele porad na temat tego, co zrobić z zalanym Macbookiem. Niestety część z nich jest co najmniej kontrowersyjna, a zarazem ryzykowna dla sprzętu. Polecane przez uczynną społeczność sposoby ratowania zalanych Maców to często prosta droga do katastrofy. Czy warto? Zdecydowanie nie.

Czy zalany komputer można wysuszyć w domu?

Zastanawiając się, co zrobić z zalanym Macbookiem, zapewne przychodzi Ci myśl, czy Macbooka można wysuszać suszarką? Zdecydowanie odradzamy takie zabiegi. Dlaczego? Po pierwsze nawet niewielka ilość cieszy może przedostać się w najgłębsze zakamarki komputera. Takie, gdzie nie dotrze gorące powietrze z suszarki. Co więcej, zbyt gorące powietrze może spowodować dodatkowe uszkodzenia podzespołów. Wilgoć zawsze zalega we wnętrzu obudowy, a jej długotrwała obecność może powodować postępującą korozję. Z tego powodu samodzielnie suszenie Macbooka w domu jest w większości przypadków nieskuteczne. 

Pamiętaj, że korozja, która rozwija się stopniowo, może dać o sobie znać nawet dopiero kilka miesięcy po zalaniu sprzętu. Można powiedzieć, że to cichy zabójca, który zżera laptopa od środka. Może powodować błędy systemu, zawieszanie się komputera, problemy z wewnętrznymi układami, a także  i problemy z uruchamianiem Macbooka.

Zalany Macbook. Tego nie rób!

Jak pamiętamy z fizyki woda jest idealnym przewodnikiem prądu. Jeśli w momencie zalania Macbook był podłączony do prądu, jest duże ryzyko, że doszło do spięcia i zniszczenia elektronicznych komponentów pod obudową. Nawet niewielka ilość wilgoci we wnętrzu laptopa może spowodować zwarcie. Z tego powodu nigdy, przenigdy nie należy po zalaniu podłączać laptopa do prądu. Również po samym zalaniu należy jak najszybciej wyłączyć urządzenie i wyjąć wtyczkę.

Ponadto bardzo złym pomysłem jest wystawianie zalanego komputera na mróz. Woda zmieni się szybko w lód, który może dosłownie rozsadzić delikatną elektronikę. Dlatego też po zalaniu laptopa należy chronić przed zimnem oraz zabezpieczyć go przed mrozem na czas transportu do serwisu. 

Kiedy należy wysłać zalany Macbook do serwisu?

W zasadzie zalecamy wysłanie sprzętu do serwisu przy każdym zalaniu z powodów, o których napisaliśmy wyżej. Ryzyko zwarcia i korozji jest zbyt duże, być zabierać się za to w warunkach domowych. Pamiętaj też, że im więcej zniszczeń, tym koszt naprawy może rosnąć. Często użytkownicy decydują się oddać komputer do serwisu za późno. A w tym czasie zniszczenia zwiększyły swój obszar czyniąc laptop praktycznie bezużytecznym.

Co jeszcze jest szczególnie groźne dla zalanego Macbooka? Wszystko, co ma w składzie wodę, czyli w zasadzie niemal każda ciesz. Faktycznie np. w przypadku napojów procentowych alkohol sam wyparuje po pewnym czasie, ale w środku urządzenia zostaną inne składniki. A co jeśli zalejemy Macbooka colą? Tu głównym winowajcą problemów będzie krystalizujący się cukier. Cukrowy osad będzie gromadził się w szczelinach w klawiaturze utrudniając naciskanie klawiszy. Z czasem być może trzeba będzie wymienić całą klawiaturę. 

Nie zastanawiaj się, co zrobić z zalanym Macbookiem w sytuacji, gdy zalany Macbook nie włącza się. Wówczas występuje konieczność wysłania urządzenia do serwisu. Prawdopodobnie oznacza to, iż doszło do zwarcia i uszkodzeniom uległy wewnętrzne podzespoły. Np. płyta główna, karta graficzna, dysk itd. Taka naprawa nie będzie tania, a koszt zależy od tego, ile rzeczy trzeba będzie odratować lub wymienić. To jednak i tak taniej niż zakup nowego sprzętu.

Ile kosztuje naprawa zalanego Macbooka? Jaki jest koszt naprawy?

Oddanie zalanego komputera do serwisu wiąże się z koniecznością poniesienia kosztów. Ich wysokość zależy od tego, jak bardzo laptop został uszkodzony. Dodatkowo będzie kosztować nas wymiana zniszczonych podzespołów w Macbooku

Przykładowy cennika naprawy Macbooka znajdziecie na naszej stronie. Dobra wiadomość jest taka, że cena naprawa Macbook po zalaniu w tym serwisie jest stała, niezależnie od modelu urządzenia. Naprawa po zalaniu kosztuje 300 zł. Serwisanci rozbierają urządzenie i dokonują wstępnej diagnozy zniszczeń. Ponadto, co bardzo ważne, weryfikują działanie każdego podzespołu. Następnie osuszają i oczyszczają komputer, aby działał jak dawniej.


Podobne artykuły
Usuwanie niepotrzebnych plików z dysku MacBooka
Usuwanie niepotrzebnych plików z dysku MacBooka
O sprzęcie Apple można powiedzieć naprawdę wiele, ale na pewno nie to, że jest tani. Miłośnicy marki świadomie decydują się jednak na taką inwestycję. Podczas przeglądania dostępnych opcji zawsze można jednak poszukać okazji do zaoszczędzenia. Jednym ze sposobów jest zmiana ilości wbudowanej pamięci wewnętrznej. Wybór niższej konfiguracji często pozwala na zmniejszenie ceny końcowej przynajmniej o … Czytaj dalej Usuwanie niepotrzebnych plików z dysku MacBooka
Path
Zacinająca się klawiatura MacBook
Zacinająca się klawiatura w MacBook – przyczyny i jak naprawić?
Klawiatura stanowi jeden z najintensywniej eksploatowanych elementów laptopa. Służy ona do obsługi komunikatorów tekstowych, pakietu biurowego, wyszukiwarek internetowych, a także wielu innych narzędzi. Każdego dnia przyciski mogą być naciskane nawet kilka tysięcy razy. Inżynierowie Apple starają się zapewnić jak największą wytrzymałość w tej materii. Nie należy jednak oczekiwać stuprocentowej bezawaryjności. Pod wpływem różnorodnych czynników zawsze … Czytaj dalej Zacinająca się klawiatura w MacBook – przyczyny i jak naprawić?
Path
Jak zaktualizować MacBooka
Jak zaktualizować MacBooka – uaktualnienie systemu MacOS?
Sprzęt Apple zawdzięcza swoją renomę wielu atutom. Jednym z nich bez wątpienia jest środowisko systemowe. Każda kategoria urządzeń działa w oparciu o własny system operacyjny. Niemniej można wskazać cechy łączące wszystkie pozycje z oferty. Wspólnym mianownikiem bez wątpienia jest niezawodność, wydajność i niepowtarzalna kultura pracy. W dużej mierze to zasługa systemu operacyjnego. Jeżeli chcesz korzystać … Czytaj dalej Jak zaktualizować MacBooka – uaktualnienie systemu MacOS?
Path

Dodaj komentarz

Twoja ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Konsultant online