Blog
iClinicaPath BlogPath ApplePath Cellular – co to jest i gdzie znajdziesz tę technologię?

Cellular – co to jest i gdzie znajdziesz tę technologię?

Cellular co to jest

Łączność z internetem stanowi nieodłączny element współczesnych urządzeń elektronicznych. Połączenie z siecią możesz nawiązać na różne sposoby. Wybór zależy głównie od tego czy jesteś w trakcie przemieszczania się, czy może przebywasz właśnie w domu, biurze, na uniwersytecie bądź innym regularnie odwiedzanym miejscu. Dostępność tytułowej technologii cellular wpłynie na sposób korzystania z internetu w przypadku kilku urządzeń z oferty Apple. Dowiedz się więcej na ten temat.

Co to jest Cellular?

Przedstawiony termin odnosi się do technologii umożliwiającej nawiązanie połączenia z internetem za pośrednictwem transferu danych w ramach pakietu wykupionego u operatora. Jeśli korzystasz z urządzenia dysponującego funkcją cellular, będziesz w stanie korzystać z sieci niezależnie od dostępności zaufanych Wi-Fi w pobliżu. Dzięki temu możesz pozostać online podczas podróży bądź po prostu znajdując się w nowym miejscu.

Czym różni się iPad Wi-Fi od Wi-Fi + Cellular?

Urządzenia z oferty Apple występują w różnych konfiguracjach. Możesz decydować chociażby o modelu procesora czy też o ilości dostępnej pamięci wewnętrznej bądź operacyjnej. W przypadku tabletów istnieje również rozgraniczenie na egzemplarze wyposażone w moduł cellular oraz inne pozbawione tej funkcji.

Jeżeli decydujesz się na iPada Wi-Fi, możesz korzystać z internetu jedynie za pośrednictwem sieci Wi-Fi. Opcja iPad Wi-Fi + Cellular jest nieco droższa. Za dopłatę otrzymujesz dodatkowy moduł łączności komórkowej. Dzięki temu możesz wykonywać połączenia telefoniczne oraz korzystać z internetu mobilnego poprzez transfer danych.

Mogłoby się wydawać, że w takich okolicznościach różnica w cenie nie powinna być duża. Po sprawdzeniu oferty okazuje się jednak, że Apple niemało liczy sobie za udogodnienie w postaci modułu cellular. Zobacz ile trzeba zapłacić za przykładowy tablet w obu wariantach:

  • iPad Air Wi-Fi: od 3 299 złotych,
  • iPad Air Wi-Fi + Cellular: od 4 199 złotych.

Nietrudno się zatem dziwić, że wiele osób rezygnuje z droższej wersji i ogranicza się do używania tabletu w miejscach z dostępem do Wi-Fi.

Cellular co to jest

W jakich urządzeniach występuje funkcja Cellular?

Tytułowa funkcja stanowi standard wyposażenia w smartfonach. Oprócz tego może ona pojawić się również w tabletach, laptopach, zegarkach inteligentnych, a nawet w samochodach. W przypadku oferty Apple wszystkie smartfony domyślnie dysponują modułem cellular. Gdy kupujesz iPhone’a nie musisz zatem uwzględniać tej funkcji przy wyborze konfiguracji. Inaczej jest w przypadku iPadów oraz Apple Watchów. Przy składaniu zamówienia musisz zadecydować czy potrzebujesz wersji cellular, czy obejdziesz się bez niej.

Czy warto kupić iPada Wi-Fi + Cellular?

Decyzja o zakupie konkretnej opcji zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika. Jeśli często korzystasz z urządzenia poza domem lub w miejscach bez sieci Wi-Fi, to warto rozważyć zakup bardziej zaawansowanego modelu. W ten sposób będziesz w stanie pozostać online i wykonywać połączenia wszędzie, gdzie tylko dociera zasięg sieci komórkowej. Jeżeli jednak jesteś w stanie ograniczyć się do korzystania z internetu w miejscach dysponujących siecią Wi-Fi, wybierz iPada w tańszym wydaniu.

Warto dokładnie przeanalizować wszystkie możliwości przed podjęciem ostatecznej decyzji. Weź pod uwagę, że funkcja cellular wcale nie musi być tak niezbędna jak się pozornie wydaje. W końcu wiele miejsc użyteczności publicznej udostępnia darmowe sieci Wi-Fi. Takiego udogodnienia możesz spodziewać się chociażby w pociągach, busach, na lotniskach czy też w centrach handlowych. Musisz jednak mieć na uwadze, że przyłączanie się do takich publicznych sieci Wi-Fi nie jest zalecane ze względów bezpieczeństwa. Korzystanie z tej opcji niesie za sobą ryzyko włamania. Podejmij zatem świadomą decyzję.

Apple Watch Cellular – czy warto?

Podobnie jak w przypadku iPada, decyzja o zakupie Apple Watch z funkcją cellular zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika. Jeśli jesteś osobą aktywną i często uprawiasz sport poza domem, moduł łączności komórkowej może okazać się niezwykle przydatny. W ten sposób będziesz w stanie korzystać z internetu i wykonywać połączenia bez konieczności zabierania ze sobą smartfona. Takie rozwiązanie może okazać się bardzo wygodne. W końcu sportowe ubrania nie zawsze posiadają kieszenie pozwalające na komfortowe przechowywanie telefonu. Zegarek jest znacznie wygodniejszy w obsłudze. Gdy założysz go na nadgarstek, praktycznie nie przeszkadza on podczas wysiłku.

Jeżeli jednak używasz Apple Watcha głównie do monitorowania aktywności i powiadomień z iPhone’a, nie potrzebujesz wariantu cellular. W zupełności wystarczy Ci podstawowa wersja, która łączy się z internetem za pośrednictwem sparowanego telefonu. Warto zatem dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i preferencje, aby podjąć właściwą decyzję.

Cellular co to jest

Jak uruchomić Cellular?

Aktywowanie funkcji cellular na swoim urządzeniu wymaga podjęcia kilku czynności. Po pierwsze upewnij się, że masz aktywny plan danych u swojego operatora telekomunikacyjnego. Tablet bądź zegarek musi być objęty innym pakietem niż Twój telefon. Następnie postępuj wedle poniższych instrukcji odpowiadających używanemu przez Ciebie urządzeniu:

Jak uruchomić cellular na iPadzie?

Umieść kartę SIM na tacce w urządzeniu. Jeśli nie nastąpi wówczas aktywacja sieci albo korzystasz z wariantu eSIM, postępuj wedle dalszych wskazówek.

  1. Otwórz ustawienia.
  2. Przejdź do sekcji Dane sieci komórkowej.
  3. Wybierz pozycję Skonfiguruj dane sieci komórkowej. Jeżeli nie jest to pierwszy pakiet dodawany do tego urządzenia, zamiast konfiguracji od podstaw dodaj nowy plan.

Jak uruchomić cellular na Apple Watchu?

  1. Sprawdź czy Twój usługodawca oferuje pakiety dla zegarków.
  2. Otwórz aplikację Watch na iPhonie.
  3. Przejdź do sekcji Mój zegarek.
  4. Wybierz zakładkę Sieć komórkowa.
  5. Konfiguruj sieć komórkową. W tym miejscu będziesz w stanie ustawić eSIM pozwalający na niezależne działanie zegarka.

Co zrobić, gdy Twój iPad albo Apple Watch ulegnie awarii?

Standardy wytrzymałości sprzętu Apple są konsekwentnie podnoszone. Niemniej każde urządzenie ma kilka czułych punktów, które okazują się wyjątkowo podatne na uszkodzenia mechaniczne. W przypadku tabletów i Apple Watchów często występującym problemem jest rozbicie szybki na skutek upadku bądź stuknięcia.

W takich okolicznościach wsparcia może udzielić Tobie serwis Apple. Warszawa, Poznań, Kraków i Wrocław to miasta, w których ulokowane są salony sieci iClinica. Zgłoś się do oddziału osobiście albo skorzystaj z realizacji w trybie wysyłkowym. Zbita szybka Apple Watch bądź iPad może zostać sprawnie wymieniona przez doświadczonych techników. Po zlikwidowaniu usterki urządzenie będzie jak nowe. Rzuć okiem na cennik napraw Apple Watch i skontaktuj się z nami, gdy zechcesz skorzystać z profesjonalnego wsparcia.


Podobne artykuły
visionOS
visionOS – nowy system operacyjny z myślą o goglach Apple Vision Pro
Każde urządzenie potrzebuje systemu operacyjnego odpowiadającego za wyznaczenie środowiska, w którym wszystkie funkcje i narzędzia będą mogły działać w określony sposób. Nie inaczej jest w przypadku Apple Vision Pro. Specjalnie z myślą o goglach powstało środowisko visionOS. Zobacz czego możesz się spodziewać po tym rozwiązaniu. visionOS – czym jest? visionOS to system operacyjny stworzony przez … Czytaj dalej visionOS – nowy system operacyjny z myślą o goglach Apple Vision Pro
Path
Apple Vision Pro
Apple Vision Pro – czym jest i na czym polega?
Amerykański producent zanotował bardzo mocny początek roku. Po upływie kilku miesięcy od oficjalnej zapowiedzi ukazały się w końcu gogle Apple Vision Pro. W drugiej połowie stycznia klienci ze Stanów Zjednoczonych otrzymali możliwość składania zamówień, a już 2 lutego pierwsi szczęśliwcy odebrali wyczekiwane przesyłki. Z pozoru mogłoby się wydawać, że to tylko kolejne okulary VR, których przecież … Czytaj dalej Apple Vision Pro – czym jest i na czym polega?
Path
Apple GPT
Apple GPT – czyli sztuczna inteligencja na iOS
Ostatni rok upływał pod znakiem dynamicznego rozwoju sztucznej inteligencji. Z całą pewnością ta tendencja będzie się utrzymywać przez dłuższy czas. W 2024 roku można spodziewać się jeszcze większej dawki innowacji w tej dziedzinie. Dotychczasowe doświadczenia wyraźnie dowodzą już, że nie ma sztucznej inteligencji do wszystkiego. Powstają rozwiązania stworzone z myślą o konkretnym zakresie funkcjonalności. Jedne … Czytaj dalej Apple GPT – czyli sztuczna inteligencja na iOS
Path

Dodaj komentarz

Twoja ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Konsultant online