Apple Pencil – 2 generacja

– Kto chce rysik? Musisz go wyciągać, odkładać, możesz go zgubić. Ble! Nikt nie chce rysika – powiedział Steve Jobs podczas pamiętnej prezentacji pierwszej generacji iPhone’a. Następcy założyciela Apple najwyraźniej nie podzielali tego punktu widzenia. Już w 2015 roku, czyli po upływie kilku lat od przytoczonego wystąpienia w ofercie amerykańskiej firmy pojawił się Apple Pencil.
Mało tego, okazało się, że ten projekt nie będzie tylko jednorazowym przedsięwzięciem. Trzy lata później ukazała się kontynuacja pod postacią Apple Pencil 2. Z całą pewnością rysik nie jest nieodłącznym elementem wyposażenia każdego użytkownika. Niemniej wielu osobom trudno byłoby obyć się bez niego. Poznaj bliżej charakterystykę Apple Pencil 2, a także dowiedz się jak efektywnie z niego korzystać.
Apple Pencil – do czego służy?
Rysik został przedstawiony jako akcesorium wspomagające obsługę iPada. W niektórych okolicznościach taki duet może okazać się bardzo przydatny. Z jego potencjału skorzystają przede wszystkim graficy. Apple Pencil 2 stanowi doskonałe narzędzie do rysowania, kolorowania czy też szkicowania. W ten sposób tworzenie projektów wizualnych okazuje się znacznie wygodniejsze niż przy użyciu palców albo myszki.
Graficy nie są jednak jedyną grupą użytkowników, którzy mogą praktycznie wykorzystać możliwości rysika. Apple Pencil 2 z powodzeniem posłuży również do notowania, a także dodawania adnotacji do istniejących dokumentów. Takie akcesorium przyda się zatem każdej osobie, która woli pisać ręcznie niż stukać w klawiaturę.
Warto również wspomnieć o możliwości automatycznego konwertowania pisma odręcznego na tekst. Dzięki tej opcji notatki od razu przybierają formę, która bardziej nadaje się do udostępniania czy też wydruku. Niestety polscy użytkownicy nie mogą jeszcze korzystać z tej funkcji w swoim rodzimym języku. Aktualnie system oferuje wsparcie osobom posługujących się:
- angielskim,
- francuskim,
- chińskim,
- hiszpańskim,
- japońskim,
- kantońskim,
- niemieckim,
- portugalskim,
- włoskim.
Apple Pencil 2 – nowe funkcje
Jedna z najistotniejszych zmian dotyczy ładowania. W pierwszej generacji trzeba odkręcić nasadkę. Tam znajdowało się złącze Lightning, które należy podłączyć do gniazda w tablecie. Niestety ładowanie bezprzewodowe nie jest dostępne. To zmieniło się wraz z premierą drugiej odsłony. Apple Pencil 2 ładuje się poprzez przystawienie go do magnetycznej krawędzi tableta.
Druga odsłona posiada również niewielki panel dotykowy reagujący na stuknięcia. W ten sposób możesz sprawnie zmieniać narzędzia pracy. Oprócz tego jesteś w stanie zmienić konfigurację gestów, aby przypisać inne czynności.
Apple Pencil 1 generacja vs 2 generacja
Druga wersja charakteryzuje się nowocześniejszą konstrukcją, która mniej przypomina klasyczne przybory do pisania. Oprócz tego twórcy w dużym stopniu skupili się na usprawnieniu ergonomii. Apple Pencil 2 ma gładką fakturę, dzięki temu pewniej leży w dłoni niż gładki poprzednik.
Oprócz tego zrezygnowano z okrągłego przekroju, który powodował że rysik turlał się i mógł spadać z blatu. Jeden bok „dwójki” został spłaszczony, aby uniemożliwić toczenie, a jednocześnie poprawić chwyt.
Na wygodę użytkowania wpływa również rozmiar, który stał się bardziej kompaktowy. Apple Pencil 2 jest o niecały centymetr krótszy niż pierwsze wydanie. Poza tym usunięto też charakterystyczny srebrny pierścień w górnej części. Nowszy rysik ma jednolity kolor.
Apple Pencil 2 – kompatybilność
Jeżeli korzystasz z nowszej wersji rysika, możesz połączyć go z następującymi modelami tabletów:
- iPad mini (2021),
- iPad Air (2020 i nowsze),
- iPad Pro 12,9 cala (2018 i nowsze),
- iPad Pro 11 cali (2018 i nowsze).
Niektórzy nie zdecydowali się na zakup rysika drugiej generacji i preferują starszy model. Jeśli zaliczasz się do tego grona, możesz liczyć na zgodność z następującymi tabletami:
- iPad mini (2019),
- iPad (2018-2021),
- iPad (2022).
Jak uruchomić Apple Pencil?
Proces parowanie może różnić się w zależności od posiadanego modelu rysika oraz tabletu. Najłatwiejsze zadanie będą mieli posiadacze Apple Pencil 2. Wystarczy przyłożyć go do magnetycznej krawędzi iPada, czyli tej, na której znajdują się przyciski do regulacji głośności. Wówczas na ekranie powinno pojawić się powiadomienie dotyczące połączenia nowego akcesorium.
Jeśli używasz Apple Pencil pierwszej generacji, nie metoda bezprzewodowa nie jest dostępna, więc trzeba skorzystać ze złącza Lightning. Znajdziesz je pod końcówką rysika, którą wystarczy odkręcić na wysokości srebrnego pierścienia. W przypadku tabletów należących do generacji z przedziału 6-9 (wydane w latach 2018-2021), możesz podpiąć się bezpośrednio do gniazda. Jeżeli jednak korzystasz z iPada 10 generacji (wydany w 2022 roku), klasyczny port Lightning został zastąpiony przez USB-C. W związku z tym nie obejdzie się bez przejściówki. Gdy podepniesz rysik do tableta, na wyświetlaczu powinien pojawić się przycisk z napisem „Połącz w parę”. Po naciśnięciu go Apple Pencil będzie gotowy do użycia.
Jak często wymieniać końcówkę w Apple Pencil?
Trwałość wymiennych elementów jest uzależniona od intensywności oraz częstotliwości pracy. W przypadku każdego użytkownika zużycie może zatem przebiegać w innym tempie. W związku z tym trudno wskazać konkretny przedział czasowy wyznaczający konieczność dokonania wymiany. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie zwracanie uwagi na następujące kwestie:
- rysik słabiej reaguje na delikatniejsze ruchy,
- poziom precyzji wyraźnie spadł,
- podczas pracy odczuwasz opór albo tarcie,
- na końcówce pojawiły się widoczne defekty wskazujące na zużycie.
Jeśli dostrzegasz chociaż jeden z powyższych symptomów, warto niezwłocznie zainstalować nową końcówkę. To powinno od razu poprawić komfort użytkowania.
Apple Pencil – najczęstsze problemy
Najpowszechniej występujące trudności dotyczą zakłóceń w parowaniu rysika z tabletem. Jeśli nie możesz pomyślnie ukończyć parowania, spróbuj wykonać kilka czynności, które w wielu przypadkach rozwiązują problem. Na początek podłącz Apple Pencil do iPada. Później zrestartuj tablet. Po ponownym uruchomieniu upewnij się, że Bluetooth jest włączony. Przy okazji możesz jeszcze usunąć rysik z listy zapamiętanych urządzeń, a następnie dodać go ponownie.
Czasem Apple Pencil odmawia posłuszeństwa, ponieważ jest on niekompatybilny z Twoją wersją iPada. Zerknij wyżej na wykaz wspieranych urządzeń. Jeśli Twojego modelu brakuje na liście, niestety nic nie można z tym zrobić. Jedynym rozwiązaniem pozostaje zakup nowszego sprzętu.
Niejednokrotnie komplikacje wynikają też z tego, że podczas naprawy po awarii zbita szybka iPad została zastąpiona tanim zamiennikiem. W takiej sytuacji rysik staje się niekompatybilny z nowym ekranem, a jego możliwości znacząco spadają. Właśnie dlatego nie warto szukać oszczędności za wszelką cenę, ponieważ możesz w ten sposób podwójnie stracić.
Naprawa iPad powinna być wykonywana przy użyciu oryginalnych części. Wówczas zyskujesz pewność, że urządzenie odzyska nienaganny stan techniczny. Na takie standardy możesz liczyć, gdy korzystasz z usług serwisu iClinica. Oferta obejmuje naprawę różnych urządzeń z oferty Apple. Możesz w ten sposób serwisować iPhone’a, MacBooka, Apple Watcha, a także iPada, który jest kluczowy w kontekście rysika.
Jeśli Twój tablet został uszkodzony, rzuć okiem na cennik napraw iPad Pro bądź innych modeli. Gdy zachcesz skorzystać z oferty, możesz zlecić realizację usługi na dwa sposoby. Pierwszą opcję stanowi wizyta w salonie stacjonarnym. Oddziały znajdują się w Poznaniu, Warszawie, Krakowie oraz Wrocławiu. Jeśli masz akurat po drodze do jednego z tych miast, umów się na wizytę. Drugim wariantem jest realizacja w trybie wysyłkowym. Skorzystaj z tego rozwiązania, jeżeli wolisz przeprowadzić całą operację bez wychodzenia z domu. Zacznij od wypełnienia formularza na stronie internetowej. Po przyjęciu zgłoszenia odwiedzi Cię kurier, który odbierze zepsuty sprzęt, dostarczy go do serwisu, a po zlikwidowaniu usterek odwiezie pod wskazany przez Ciebie adres. Rzuć okiem na cennik napraw iPad Pro i zapoznaj się z ofertą.