Apple ID – co musisz o nim wiedzieć

Apple,Poradniki iClinica
apple id

Apple ID to konto osobiste, które musi posiadać każdy użytkownik urządzeń Apple. Może to być iPhone, iPad, MacBook lub wszystkie na raz. Konto to umożliwia nam między innymi dostęp do komunikatorów, jak FaceTime, czy iMessage. Ponadto możemy dzięki niemu korzystać z AppStore, czyli sklepu z aplikacjami oraz iCloud, czyli chmury, w której możemy trzymać swoje dane. Co musicie więc wiedzieć na temat Apple ID?

 

Konto Apple ID

 

W zasadzie konto to jest fundamentalną rzeczą w przypadku każdego posiadacza sprzętów firmy Apple. Jest to indywidualne konto, które pozwala logować się za jego pomocą do wszystkich usług firmy. Są to między innymi: AppStore, iCloud, iBooks, iMessage, iTunes czy FaceTime. Dzięki jednemu kontu, wszystkie nasze działania i informacje zbierane są w jednym miejscu, a w momencie, gdy będziemy zmieniać iPhone’a, będziemy je mogli wygodnie przenieś na nowe urządzenie.

 

Apple ID – wszystko w jednym miejscu

 

Zaloguj się raz poprzez ustawienia urządzenia lub w aplikacji i ciesz się posiadaniem wszystkich najważniejszych informacji oraz zakupów w jednym miejscu. Przy zakładaniu Apple ID możesz podpiąć swoją kartę płatniczą, która pozwoli robić wygodnie zakupy. Dzięki logowaniu się za pomocą konta Apple ID możesz mieć dostęp do wszystkich kupionych przez Ciebie aplikacji, gier, utworów muzycznych czy filmów. Do tego łatwy dostęp do plików przechowywanych w iCloud i historii rozmów. Co najważniejsze – konto działa na wszystkich urządzeniach Apple – jeżeli posiadasz iPhone’a, iPada i MacBooka to nie musisz posiadać oddzielnych kont.

 

rejestracja apple id

 

Rejestracja konta Apple ID

 

Proces rejestracji konta Apple ID jest w zasadzie procesem dziecinnie prostym. Możemy jej dokonać na kilka sposobów:

  • W trakcie konfiguracji nowego sprzętu Apple,
  • Poprzez aplikację iTunes,
  • Bezpośrednio na stronie WWW.

Każda z wyżej wymienionych możliwości wymaga od nas, aby w trakcie rejestrowania konta podać numer swojej karty płatniczej. Jeśli jednak z jakichś przyczyn nie chcecie podawać danych swojej karty płatniczej to jest sposób, aby założyć konto bez wpisywania tych informacji.

 

Jak założyć konto Apple ID bez podawania numeru karty płatniczej?

 

Aby dokonać rejestracji bez wpisywania danych naszej karty płatniczej należy:

  • Otworzyć aplikację AppStore,
  • Znaleźć dowolną, darmową aplikację i kliknąć przycisk Pobierz,
  • Gdy pojawi się okienko logowania Apple ID, wybierz opcję Utwórz nowy Apple ID,
  • Postępuj zgodnie z dalszymi instrukcjami na ekranie,
  • Na etapie wyboru metody płatności zaznacz opcję Brak
  • Zweryfikuj swoje konto za pomocą uwierzytelniania dwupoziomowego lub za pośrednictwem weryfikacji e-mail.

 

Zabezpieczenie konta Apple ID

 

Apple dba o bezpieczeństwo danych swoich użytkowników, dlatego podstawą jest, aby nasze hasła, również to, z którego korzystamy przy logowaniu do Apple ID, musi być silne. Składać się musi ono z przynajmniej ośmiu znaków, z czego musi pojawić się przynajmniej jedna cyfra oraz wielka litera. Zaleca się także, by w haśle pojawiły się znaki specjalne, jak: „@”,”_”, czy „=”.

Hasło to jedno, Apple daje także również możliwość ustawienia zabezpieczenia w postaci uwierzytelniania dwustopniowego. W skrócie polega ono na wymogu podania czterocyfrowego kodu przy próbie zalogowania się na nowym urządzeniu. Kod ten pojawi się na innym sprzęcie na którym jesteśmy zalogowani i musimy go przepisać do urządzenia do którego chcemy się zalogować.

Ważne są dobre praktyki. Zalecane jest, aby pamiętać, by w miarę możliwości stale regularnie aktualizować dane, które dotyczą naszego konta. Warto również raz na jakiś czas dokonać aktualizacji i zmiany naszych haseł. Pomoże nam to w sytuacjach, gdy pojawią się ewentualne problemy. Apple będzie mogło wówczas szybko i sprawnie dokonać weryfikacji naszych danych i pomoże rozwiązać palący kłopot.

 

Zgubiłeś swojego iPhone’a? Apple ID się przyda!

 

Wspominaliśmy już, że posiadanie zarejestrowanego konta w Apple ID daje nam dostęp do całego wachlarza różnych usług Apple, jak iCloud, czy iTunes. Nasz identyfikator Apple daje nam również inną, bardzo ważną i przydatną opcję – dostęp do Znajdź Mój iPhone. Jest to narzędzie, które pozwala nam na zlokalizowanie na mapie położenia naszego urządzenia. Działa ono w przypadku iPhone’a, Apple Watcha, AirPodsów, czy MacBooków.

 

Chmura Rodzinna – kontrola rodzicielska i zakupy

 

Dzięki Apple ID możemy mieć także dostęp do Chmury Rodzinnej. Pozwala ona na dzielenie się zakpionymi grami, czy aplikacjami. Oprócz tego można dzięki niej tworzyć wspólne rodzinne albumy z fotografiami oraz kalendarz. Dzięki temu dzieci, które nie ukończyły jeszcze 13. roku życia mogą mieć swoje konto. Wówczas rodzic lub opiekun prawny może utworzyć konto dziecku, które zostanie dołączone do Chmury Rodzinnej i zarządzać ograniczeniami dla konta małoletniego. Pozwala to, by rodzic miał kontrole nad tym, co kupuje w AppStore ich dziecko. Dopiero w momencie, w którym rodzic zaakceptuje transakcję, dziecko będzie mogło pobrać ją na swoje urządzenie.

 

Lokalizuj znajomych i bliskich dzięki Apple ID

 

Chmura Rodzinna, jak już wspominaliśmy, pozwala, aby współdzielić się zakupionymi grami, aplikacjami, filmami, czy utworami muzycznymi. Ponadto funkcja ta daje możliwość śledzenia lokalizacji bliskich w aplikacji Moi Znajomi (Znajdź moich znajomych).

 

Apple ID – jak wylogować się z urządzenia

 

Gdy korzystacie z takich urządzeń, jak iPhone czy iPad to sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy tylko w Ustawieniach wybrać konto znajdujące się na samej górze listy. Teraz wybieramy opcję znajdującą się na dole i klikamy „Wyloguj się”. Kiedy planujemy np. sprzedaż naszego urządzenia i chcemy pozbyć się z niego wszelkich danych związanych z naszym Apple ID wybieramy opcję Wyzeruj -> Wymaż zawartość i ustawienia.

W przypadku komputerów Mac oraz MacBooków musimy przeklikać się nieco bardziej przez aplikacje. Musimy wylogować się z iTunes (Konto -> Autoryzacje -> Wycofaj autoryzację tego komputera), iMessage (Preferencje -> Konta -> Wyloguj się) oraz iCloud (Preferencje Systemowe -> iCloud -> Wyloguj się).

 

Prześlij komentarz

Twoja ocena

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Konsultant online