Blog
iClinicaPath BlogPath PoradnikiPath Czy warto kupować nieoryginalne akcesoria ze złączem Lightning?

Czy warto kupować nieoryginalne akcesoria ze złączem Lightning?

Sprzęt sygnowany nadgryzionym jabłkiem wyróżnia się najwyższą jakością wykonania, co przyciąga rzesze fanów z całego świata. Oczywiście wszystkie walory użytkowe nie są dane raz na zawsze. Konieczne jest dbanie o smartfon i unikanie praktyk, które mogłyby skutkować niepotrzebną awarią.

Dobór odpowiednich akcesoriów to jeden z obszarów wymagających szczególnej uwagi użytkowników. Rzecz jasna gigant z Cupertino zaleca korzystanie tylko z oryginalnych i certyfikowanych dodatków. Wiele z nich jest zasilanych przez złącze Lightning, czyli autorskie rozwiązanie firmy Apple. Wspomniane gniazdo jest wykorzystywane wyłącznie w urządzeniach amerykańskiej marki.

Zalecenia producenta nie są w tym przypadku przesadzone. Korzystanie z nieautoryzowanych zamienników faktycznie może przyczynić się do awarii. Zazwyczaj dochodzi do przegrzania złącza albo niedopasowania prowadzącego do uszkodzeń mechanicznych. To może być jednak zaledwie wstęp do poważniejszych problemów. Zdarza się, że później pojawiają się problemy z synchronizacją, ładowaniem a w skrajnych przypadkach może wystąpić konieczność całkowitej wymiany urządzenia.

Świadomość użytkowników stopniowo się zwiększa, a to sprawia, że podróbki muszą być coraz lepiej wykonane, aby znalazły swoich nabywców. W efekcie coraz trudniej jest odróżnić akcesoria oryginalne od zamienników. Istnieje jednak kilka sposobów na prześwietlenie wiarygodności producenta.

Czy wszystkie nieoryginalne akcesoria stanowią zagrożenie dla sprawności urządzenia?

W tym przypadku rzeczywistość nie jest czarno-biała. Na rynku zamienników działa wiele renomowanych firm, które tworzą świetny sprzęt. Ich działania są jednak poparte certyfikatami, wieloletnim doświadczeniem, a także opiniami setek zadowolonych użytkowników. W takiej sytuacji nic nie stoi na przeszkodzie, by zaopatrzyć się w akcesoria, które nie pochodzą z linii produkcyjnej Apple.

Problem dotyczy jednak wiele firm dostarczających rozwiązania wątpliwej jakości. Czasem nawet sam podmiot funkcjonuje na granicy legalności, a działania są pozbawione transparentności. Niestety skala tego zjawiska wciąż jest bardzo rozległa. Wszelkie wątpliwości w tym zakresie powinny skutkować natychmiastowym odstąpieniem od zakupu.

Przed sfinalizowaniem transakcji warto sprawdzić czy dane akcesorium jest przeznaczone do posiadanego modelu. Istotną informacją jest też zgodność z normami wyznaczanymi przez instytucje Unię Europejską. W wielu przypadkach stanowią one swoiste potwierdzenie jakości danego produktu. Cena nie zawsze jest dobrym doradcom. Wszak droższe nie zawsze oznacza lepsze. Znacznie rozsądniej będzie kierować się renomą i rozpoznawalnością konkretnego producenta. Taki proces weryfikacji nie wymaga zbyt wiele zaangażowania. Jeśli firma jest godna zaufania, bez trudu znajdziesz całą masę opinii i recenzji poświęconych jej produktom.

Jak rozpoznać podróbkę kiepskiej jakości?

⦁ Opakowanie: już samo pudełko powinno sporo zdradzić o pochodzeniu akcesorium. Te wyprodukowane przez Apple posiadają logo MFI. Warto też zwrócić uwagę na znaczek z napisem: Made for iPhone.

⦁ Przewód do złącza Lightning na USB: ten oryginalny powinien mieć napis Designed by Apple in California oraz jeden z trzech dopisków obok: Assembled in China/Assembled in Vietnam/Indústria Brasileira. Powinien się on znajdywać ok. 18 cm od złącza USB. Obok niego znajdziesz też 12-cyfrowy numer seryjny. Fałszywki zazwyczaj mają dłuższe numery seryjne – od 13 do 17-cyfrowych. Przy kablu możemy się dopatrzeć także innych różnic. W podróbkach występują luki przy złączach kabla i portu USB, których nie uświadczymy w przypadku produktu Apple.

⦁ Złącza Lightning oraz USB: tutaj widać najwięcej różnić, które wynikają zwłaszcza z jakości i precyzji wykończenia. Styki w przypadku oryginalnego egzemplarza są pozłacane oraz gładkie, w przypadku fałszywek można zauważyć, że styki są szorstkie oraz nierzadko srebrne.

Wykończenia przy metalu w porcie USB mogą również sporo zdradzić. W przypadku certyfikowanego kabla nie ma żadnej szczeliny, czy nierówności, kiedy w sytuacji, gdy mamy do czynienia z „chińskim” produktem można bez trudu zauważyć wiele nierówności. Przede wszystkim zwróć uwagę na końcówkę. Oryginał składa się z jednej części, a podróbka z wielu.

⦁ Ładowarka: tutaj należy zwrócić swą uwagę na napisy oraz numer seryjny, który się na niej znajduje. Oznaczenia na certyfikowanym adapterze są wyraźne i dobrze czytelne, a w przypadku zamienników często trudno doczytać się czegokolwiek. Można też sprawdzić czy przewód stawia opór przy wyciąganiu go z adaptera. Jeżeli tak to prawdopodobnie posiadasz oryginalny produkt. Poza tym wewnątrz znajdują się małe, metalowe bloczki, które uniemożliwiają wyślizgnięcie się kabla. Podróbki często nie posiadają tego zastosowania.

Przedstawione sposoby są najbardziej niezawodne. Warto przeprowadzić weryfikację, aby nie zrobić sobie nieprzyjemnej niespodzianki, gdy okaże się, że podrobiona ładowarka doprowadziła do awarii iPhone’a.


Podobne artykuły
Przypisanie zdjęcia do kontaktu
Przypisanie zdjęcia do kontaktu – czyli jak ustawić duże zdjęcie osoby dzwoniącej?
Gdy ktoś do Ciebie dzwoni, ekran zawiera imię i nazwisko, suwak odpowiadający za odebranie bądź odrzucenie połączenia i być może jeszcze jedną czy dwie poboczne opcje. Jesteś jednak w stanie bardziej spersonalizować ten widok, jeśli tylko masz na to ochotę. Być może zdarzyło Ci się spostrzec u kogoś zdjęcie osoby dzwoniącej wyświetlone na cały ekran. … Czytaj dalej Przypisanie zdjęcia do kontaktu – czyli jak ustawić duże zdjęcie osoby dzwoniącej?
Path
Odrzucenie połączenia bez wiedzy dzwoniącego
Jak odrzucić połączenie bez wiedzy dzwoniącego?
Wyobraź sobie, że telefon zaczyna dzwonić, a Ty kompletnie nie masz czasu albo ochoty na rozmowę w tym momencie. Oczekiwanie na koniec próby połączenia wywołuje pewien dyskomfort. W końcu masz wtedy ograniczony dostęp do niektórych funkcji w smartfonie. Jeśli jednak zdecydujesz się na drugą skrajność i odrzucisz połączenie, możesz tym odrobinę urazić osobę dzwoniącą. Na … Czytaj dalej Jak odrzucić połączenie bez wiedzy dzwoniącego?
Path
Co to AirDrop? Ikoniczna funkcja bez tajemnic
Apple bez wątpienia stara się utrzymać niezależny status swojego sprzętu. Amerykańska firma stworzyła autorskie środowisko systemowe, własne złącza, a także szereg rozwiązań, których na próżno szukać u konkurencji. Jednym z takim udogodnień jest tytułowy AirDrop. Opcja ta jest dostępna dla użytkowników iPhone’ów, iPadów, iPodów touch oraz Maców i Macbooków. Przekonaj się jaki potencjał drzemie w … Czytaj dalej Co to AirDrop? Ikoniczna funkcja bez tajemnic
Path

Dodaj komentarz

Twoja ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Konsultant online