Akcesoria oryginalne, czy nie? Jak rozpoznać niecertyfikowane akcesoria ze złączem Lightning?

Poradniki iClinica
akcesoria

Złącze Lightning to autorskie rozwiązanie firmy Apple, które stosowane jest tylko i wyłącznie do sprzętów i akcesoriów tej marki. Co zrozumiałe amerykański gigant spod znaku nadgryzionego jabłka zaleca korzystanie tylko z oryginalnych i certyfikowanych akcesoriów. Wszyscy zwolennicy marki doskonale wiedzą, że wszystkie sprzęty wykonane przez Apple wyróżniają się najwyższą jakością wykonania. Używanie oryginalnych akcesoriów sprawia, że żywot naszego iPhone’a wydłuża się i może nam służyć przez długie lata. Tak zwane „chińskie podróbki” mogą uszkodzić nasz sprzęt i użytkownik, który postanawia z nich skorzystać, robi to na własną odpowiedzialność.

Wielokrotnie zdarza się, że trudno jest odróżnić oryginalny produkt od tego podrobionego. W artykule zdradzimy na jakie szczegóły należy zwrócić uwagę, by nie dać się nabrać producentom podróbek.

 

Co może spowodować używanie niecertyfikowanych akcesoriów ze złączem Lightning?

 

Niestety, ale przestroga producenta przed używaniem fałszywek nie jest zwykłą marketingową zagrywką. Używanie akcesoriów do produktów Apple, które nie są oryginalne mogą prowadzić do trwałych uszkodzeń naszego sprzętu. Przede wszystkim narażone jest złącze w telefonie, które może się zbytnio nagrzewać lub nie pasować do niego idealne. Problemy tam mogą prowadzić do większych usterek, jak chociażby problemy z synchronizacją, czy ładowaniem, aż po całkowite uszkodzenie urządzenia.

 

Nie każde nieoryginalne akcesoria są złe.

 

Natomiast postawienie znaku równości między nieoryginalnymi akcesoriami, a słowem „nie warto”, jest po prostu błędne. Istnieje wiele zamienników dobrej jakości, natomiast rynek jest przepełniony produktami mało znanych firm i to własnie przed nimi przestrzegamy. Przed zakupem warto sprawdzić, czy dane akcesorium dedykowane jest posiadanemu modelowi, czy spełnia normy Europejskie, które są znakami jakości. Należy przy tym wspominać, żeby wybierać producentów bardziej znanych marek (niekoniecznie droższych).

 

Na co zwrócić uwagę, by nie naciąć się do podróbkę?

 

⦁ Opakowanie: już samo pudełko powinno sporo powiedzieć o tym, czy mamy do czynienia z produktem oryginalnym, czy też nie. Te wyprodukowane przez Apple mają na sobie logo MFI. Czyli np. znaczek z napisem: Made for iPhone.

⦁ Przewód do złącza Lightning na USB: ten oryginalny powinien mieć napis Designed by Apple in California oraz jeden z trzech dopisków obok: Assembled in China/Assembled in Vietnam/Indústria Brasileira. Powinien się on znajdywać ok. 18 cm od złącza USB i obok niego widnieć 12-cyfrowy numer seryjny. Fałszywki zazwyczaj mają dłuższe numery seryjne – od 13 do 17-cyfrowych. Przy kablu możemy się dopatrzeć także innych różnić. W podróbkach występują luki, przy złączach kabla i portu USB, których nie uświadczymy w przypadku produktu Apple.

⦁ Złącza Lightening oraz USB: tutaj widać najwięcej różnić, które wynikają zwłaszcza z jakości i precyzji wykończenia. Styki w przypadku oryginalnego egzemplarza są pozłacane oraz gładkie, w przypadku fałszywek można zauważyć, że styki są szorstkie oraz nierzadko srebrne.

Także wykończenia przy metalu w porcie USB mogą sporo zdradzić. W przypadku certyfikowanego kabla nie ma żadnej szczeliny, czy nierówności, kiedy w sytuacji, gdy mamy do czynienia z „chińskim” produktem można bez trudu zauważyć wiele nierówności. Nawet sama metalowa końcówka – oryginał składa się z jednej części, a podróbka z wielu.

⦁ Ładowarka: tutaj należy zwrócić swą uwagę na napisy oraz numer seryjny, który się na niej znajduje. Napisy na certyfikowanym adapterze są wyraźne i dobrze czytelne, a w przypadku zamienników często trudno doczytać się czegokolwiek. Można też sprawdzić, czy przewód stawia opór przy wyciąganiu go z adaptera. Jeżeli tak, to nasz zapewne jest oryginalny i posiada wewnątrz małe, metalowe bloczki, które powodują, że kabel nie mógł się łatwo wyślizgnąć z wewnątrz. Podróbki często nie posiadają tego zastosowania.

Sposobów rzecz jasna jest więcej, te wymienione są najbardziej niezawodne. Warto zaopatrzyć się w oryginalny sprzęt oraz akcesoria, by nie przeżyć przykrej niespodzianki, gdy okaże się, że podrobiona ładowarka uszkodziła naszego Iphone’a.

Prześlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Konsultant online