13 zasad bezpieczeństwa przy używaniu iPhone

Apple ma w zwyczaju chwalić się systemem zabezpieczeń w swoich urządzeniach. W tym przypadku nie jest to wyłącznie zabieg marketingowy. Zastosowane mechanizmy ochronne rzeczywiście są wyjątkowo trudne do sforsowania. Ten fakt bywał nawet akcentowany przez polskie oraz amerykańskie służby stojące na straży porządku państwowego.
Jako użytkownik rozwiązań z portfolio amerykańskiej firmy dysponujesz solidnie zabezpieczonym sprzętem oraz oprogramowaniem. W dużej mierze ochrona będzie funkcjonować w tle, nawet bez Twojej ingerencji. To jednak tylko połowa sukcesu. Jeśli chcesz wykorzystać pełen potencjał systemu iOS, należy wykazać się własną inicjatywą.
Czy iPhone potrzebuje programu antywirusowego?
Przed 2010 rokiem sprzęt Apple był w Polsce bardziej ciekawostką niż standardem wyposażenia. Użytkownicy w dużej mierze polegali na komputerach z Windowsem. Dopiero później decydowali się dać szansę Macom czy też iPhone’om. Ze względu na swoje przyzwyczajenia wiele osób bywało zaskoczonych brakiem programu antywirusowego.
W przypadku „jabłek” instalowanie takiego oprogramowania nie tylko nie jest koniecznie, ale nawet okazałoby się niemożliwe. Wynika to z konstrukcji iOS, czyli systemu operacyjnego zainstalowanego na iPhone. Twórcom przyświecała idea stworzenia środowiska, które nie wymaga dodatkowych aplikacji odpowiedzialnych za ochronę, bo samo z siebie jest wystarczająco bezpieczne.
W efekcie powstała unikatowa architektura. Każda zainstalowana aplikacja otrzymuje przestrzeń do samodzielnego działania. Domyślnie nie ma ona dostępu ani do plików systemowych, ani do innych aplikacji. Identyczna reguła potencjalnie dotyczyłaby również programów antywirusowych. W związku z tym stałyby się one bezużyteczne. Jeśli narzędzia ochronne nie mają dostępu do plików systemowych, nie mogą regulować całego środowiska, a tym samym tracą rację bytu.
Warto nadmienić, że aplikacje zgłaszane do App Store są poddawane wyjątkowo surowej weryfikacji. Jeśli znajdujesz w bazie jakąś ciekawą propozycję i rozważasz instalację, możesz mieć pewność, że oprogramowanie zostało prześwietlone i wnikliwie przetestowane.
Jak zabezpieczyć iPhone przed wirusami i hakerami?
Nawet niepozorne decyzje podejmowane w toku codziennego użytkowania urządzenia mogą wyraźnie zwiększyć Twoje bezpieczeństwo. Niektóre z nich jest bardzo prosta do wdrożenia. Należy jedynie odrobinę zmienić swoje przyzwyczajenia. W zamian jednak możesz liczyć na znacznie wyższy poziom ochrony przed wirusami i hakerami.
Najlepszą decyzją byłoby wdrożenie kompletu zaleceń. Zdajemy sobie jednak sprawę, że niektóre czynności mogą być kłopotliwe w życiu codziennym. Nawet jeśli skorzystasz tylko z niektórych sugestii, będziesz już w korzystniejszej sytuacji niż wcześniej. W związku z tym warto zacząć chociaż od częściowej zmiany. Przygotowaliśmy wskazówki, dzięki którym uszczelnisz swoją ochronę. Dowiedz się jak zabezpieczyć iPhone przed hakerami i wirusami w 13 krokach.
1. Regularne aktualizacje systemu
iOS wraz ze swoim systemem zabezpieczeń nie są dziełem skończonym. W końcu hakerzy nieustannie pracują nad nowymi rozwiązaniami służącymi przełamywaniu osłony. To sprawia, że Apple musi też stawać na wysokości zadania i odpowiadać na potencjalne zagrożenia. W każdej aktualizacji systemu znajdują się zmiany odpowiadające za podwyższanie standardów bezpieczeństwa. Tylko korzystanie z najnowszej wersji zapewnia Tobie pełny zakres ochrony. W związku z tym należy instalować aktualizacje, kiedy tylko pojawia się taka możliwość.
2. Nie używaj publicznych sieci Wi-Fi
Łączenie się z internetem za pośrednictwem Wi-Fi jest zalecane, gdy przebywasz w zaufanym miejscu. Możesz korzystać z tego rozwiązania w domu czy też w pracy. Unikaj jednak otwartych sieci w miejscach publicznych, np. na dworcu, w centrum handlowym albo w restauracji. Wówczas lepiej pozostać przy połączeniu przez internet mobilny dostarczany przez Twojego operatora sieci komórkowej.
Takie środki ostrożności wynikają z tego, że nigdy nie masz pewności czy administratorzy zadbali o wystarczające zabezpieczenie publicznej sieci. Może okazać się, że Wi-Fi stanowi furtkę, przez którą włamywacze uzyskają dostęp do Twoich danych. Poza tym nazwa sieci bywa sfałszowana. Pozornie jest przypisana do dworca, ale w rzeczywistości została założona przez oszusta liczącego na nieuwagę użytkowników.
3. Wyłącz automatyczne przyłączanie Wi-Fi
Po pierwszym połączeniu z nową siecią możesz zapamiętać ustawienia. Dzięki temu otrzymasz dostęp, gdy tylko znajdziesz się w zasięgu. Użytkownicy chętnie korzystają z tej opcji ze względu na wygodę. W końcu nie musisz za każdym razem wchodzić do ustawień, aby nawiązywać połączenie. Wszystko dzieje się natychmiastowo i bez Twojej ingerencji. Weź jednak pod uwagę, że ręczne przeprowadzenie tego działania zajmie dosłownie krótką chwilę. Te kilka sekund może uchronić Cię przed nieprzyjemnymi konsekwencjami.
Jeżeli samodzielnie dołączasz do sieci istnieje większa szansa, że jakieś nieprawidłowości wzbudzą Twoje podejrzenia. Dzięki temu w porę zwrócisz uwagę na próbę oszustwa zamiast długofalowo udostępniać swoje dane włamywaczom. Jak wyłączyć automatyczne przyłączanie do Wi-Fi?
- Wejdź w ustawienia.
- Otwórz sekcję Wi-Fi.
- Przejdź do pozycji „Pytaj, czy łączyć”, znajdującej się na dole listy.
- Wybierz opcję „Pytaj”.
4. Nie udostępniaj swoich zasobów
Czasem aplikacje oczekują od Ciebie dostępu do galerii zdjęć, listy kontaktów czy też mikrofonu. Jeśli chcesz zwiększyć swoje bezpieczeństwo, odrzucaj takie prośby. Nigdy nie możesz mieć stuprocentowej pewności w jaki sposób wykorzystywane są Twoje dane.
5. Wyłącz automatyczne uzupełnianie pól w przeglądarce
Safari pozwala na spore ułatwienie przy logowaniu do swoich profili na różnych stronach internetowych . Dzięki automatycznemu uzupełnianiu pól nie musisz ręcznie wpisywać loginu ani hasła. Wszystkie dane zostają zapamiętane, a przy kolejnych podejściach będą wprowadzone przez system. Podobnie bywa w przypadku wypełniania formularzy rejestracji bądź realizacji zamówień w sklepach internetowych. Wówczas możesz liczyć na automatyczne wprowadzenie danych osobowych i adresowych. Z całą pewnością to wygodne rozwiązanie.
Niestety komfort nie idzie w parze z bezpieczeństwem. Lepiej będzie jeśli wyłączysz tę opcję. Poświęcisz kilka dodatkowych sekund na ręczne wprowadzenie danych, ale osiągniesz kolejny poziom ochrony.
6. Wyłącz wyświetlanie powiadomień na zablokowanym ekranie
Powiadomienia push bywają pomocne, o ile pozostają prywatne. Dzięki nim możesz szybko sprawdzić kluczowe informacje, nawet bez konieczności otwierania aplikacji. Ryzyko pojawia się jednak, kiedy przebywasz w miejscu publicznym. Wówczas osoba stojąca obok może zerknąć na Twój wyświetlacz i podejrzeć treść powiadomienia. Informacje mogą dotyczyć chociażby weryfikacji płatności w aplikacji bankowej. Warto profilaktycznie wyłączyć taką formę powiadomień. Jak wyłączyć powiadomienia iPhone na zablokowanym ekranie?
- Otwórz ustawienia.
- Przejdź do sekcji „Powiadomienia”.
- Wybierz aplikacje, którym chcesz ograniczyć zakres wyświetlania powiadomień.
- Odznacz „Zablokowany ekran”
7. Wyłącz Siri na zablokowanym ekranie
Asystent głosowy został stworzony, by ułatwiać życie użytkownikom. W niektórych sytuacjach jest w stanie jednak przysporzyć Ci problemów. Może on ujawnić informacje, które są dla Ciebie poufne. Warto ograniczyć możliwości tej funkcje. Dzięki temu asystent będzie aktywować się tylko, gdy faktycznie będziesz go potrzebować. Jak wyłączyć Siri na zablokowanym ekranie?
- Otwórz ustawienia.
- Przejdź do sekcji „Siri i wyszukiwanie”.
- Odznacz „Dostęp do Siri przy blokadzie”.
Jeśli nie widzisz tej pozycji to znaczy, że korzystasz z innej wersji iOS albo asystent głosowy nie został skonfigurowany.
8. Aktywuj funkcję Znajdź Mój iPhone
Opcja Znajdź Mój iPhone pozwala na namierzenie lokalizację smartfona oraz innych urządzeń Apple, które masz na wyposażeniu. Takie możliwości są nieocenione, gdy dojdzie do kradzieży albo Twój sprzęt gdzieś się zagubi. Lokalizator musi jednak zostać aktywowany, aby zaczęła monitorować położenie. Jak zabezpieczyć iPhone przed kradzieżą?
- Otwórz ustawienia.
- Stuknij odnośnik do swojego profilu znajdujący się na samej górze listy.
- Przejdź do sekcji „Znajdź”.
- Aktywuj opcję „Znajdź Mój iPhone”.
9. Zamień kod blokady na silne hasło
Jeśli nie chcesz albo nie możesz skorzystać z Face ID bądź Touch ID, podstawową formą odblokowania urządzenia staje się kod PIN. Absolutną podstawą jest stworzenie bardziej skomplikowanej kombinacji cyfr niż 1111 albo 1234. Możesz jednak pójść jeszcze o krok dalej w celu zapewnienia sobie bezpieczeństwa. Ustaw kod alfanumeryczny. Posłuż się nieoczywistą kombinacją cyfr i liter. Dzięki temu sekwencja będzie bardziej skomplikowana, a zarazem trudniejsza do złamania. Jak ustawić silne hasło do odblokowania iPhone?
- Otwórz ustawienia.
- Przejdź do sekcji „Face ID i kod” bądź „Touch ID i kod” (w zależności od urządzenia).
- Wprowadź aktualny kod dostępu.
- Wybierz z listy „Zmień kod”.
- Ponownie wpisz kod dostępu.
- Stuknij „Inne opcje” wyświetlające się na dole.
- Wybierz dogodną formę odblokowania.
10. Omijaj linki z niezaufanych źródeł
Podczas przeglądania internetu zwracaj szczególną uwagę na to w co klikasz. Jeśli jakiś link wzbudza Twoje wątpliwości, zignoruj go i poszukaj bardziej zaufanego źródła. Niektóre odnośniki mogą spływać do Ciebie bezpośrednio, np. na skrzynkę mailową albo jako wiadomość w serwisie ogłoszeniowym. Możesz poprosić obsługę techniczną danej aplikacji o wykonanie weryfikacji. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nie narażasz się na ryzyko.
11. Utwórz kopię zapasową
Jeśli stracisz dostęp do swojego iPhone’a, jedną z konsekwencji może być utrata wszystkich zgromadzonych danych. Warto profilaktycznie przygotować się na taką ewentualność. W każdej chwili masz możliwość utworzenia kopii zapasowej, która będzie przechowywana na Twoim koncie iCloud. Dzięki temu wszystkie dane będą znajdować się w dwóch miejscach – w pamięci urządzenia oraz w chmurze. Jak utworzyć kopię zapasową iPhone?
- Otwórz ustawienia.
- Stuknij w swoje imię i nazwisko znajdujące się na samej górze listy.
- Przejdź do sekcji „iCloud”.
- Wybierz pozycję „Backup w iCloud”.
- Aktywuj „Backup w iCloud”. Od tej pory kopia zapasowa będzie tworzona codziennie, gdy iPhone jest zablokowany, podłączony do zasilania i połączony z internetem przez Wi-Fi. Codzienna synchronizacja nie jest jednak konieczna. Możesz wybrać opcję „Utwórz backup teraz”, a po zakończeniu operacji dezaktywować tę funkcję. Warto od czasu do czasu powtórzyć cały proces.
12. Dwuetapowa weryfikacja
Dodatkowy poziom zabezpieczeń utrudni włamanie potencjalnym oszustom. Przy każdej próbie używania Apple ID na nowym urządzeniu zostaniesz poproszony o wpisanie kodu. Ten natomiast zostanie wysłany na urządzenie bądź numer telefonu, które uprzednio dodasz na zaufaną listę. Jak ustawić dwupoziomową weryfikację iPhone?
- Otwórz ustawienia.
- Przejdź do swojego profilu znajdującego się na samej górze listy.
- Wybierz sekcję „Hasło i ochrona”.
- Aktywuj „Uwierzytelnianie dwupoziomowe”.
- Dodaj zaufany numer telefonu, na który zostaną przesłane kody weryfikacyjne.
- Wprowadź kod po raz pierwszy, aby zatwierdzić wcześniejsze ustawienia.
13. Używaj VPN
Po rozwinięciu powyższego skrótu otrzymujemy Virtual Private Network. To rozwiązanie pozwala na zaszyfrowanie połączenia z internetem. Dzięki temu nie ujawniasz swojej aktywności oraz lokalizacji. Twoja prywatność jest solidnie chroniona i tym samym podwyższasz poziom swojego bezpieczeństwa. W celu korzystania z VPN musisz wybrać dostawcę usług z tego zakresu. Możliwości jest mnóstwo, więc bez wątpienia znajdziesz opcję, która spełnia Twoje oczekiwania. Gdy zdecydujesz się już na konkretnego usługodawcę, masz do wyboru dwie opcje konfiguracji. Możesz pobrać aplikację producenta, w którym znajdziesz gotowy panel sterowania. Alternatywą jest konfiguracja ręczna. Jak włączyć VPN na iPhone?
- Otwórz ustawienia.
- Przejdź do sekcji „Ogolne”.
- Stuknij pozycję „VPN i urządzenia zarządzane”.
- Dodaj konfigurację VPN.
- Postępuj wedle instrukcji dostawcy usług.
Dlaczego to takie istotne?
Definicja kradzieży i włamania stopniowo rozszerza się wraz z rozwojem technologii. Nie chodzi już tylko o przywłaszczenie sobie cudzej własności. Poważnym zagrożeniem stała się cyberprzestępczość, czyli działania związane z wykradaniem danych. W takiej sytuacji konsekwencje dla właściciela mogą bardzo wykraczać ponad koszt zakupu nowego smartfona. Wszak pojawia się groźba utraty środków zgromadzonych na koncie bankowym czy też przejęcia korespondencji. W związku z tym warto dołożyć wszelkich starań, by zabezpieczyć swój sprzęt. Wprowadzenie w życie powyższych metod sprawi, że będziesz o wiele lepiej chroniony przed oszustami.